Ky eshte djali që dyshohet se privoi nga jeta dy prindërit në Prizren

Dardania Press – Mëngjesin i së mërkurës tro’nditi qytetin e Prizrenit, një ng’jarje e rëndë ndodhi në familjen Hadri, një v’ras je ma’ka bre po dyshohet se është kryer nga i biri i familjes, Adriatik Hadri, ai ka që’lluar me ar’më zjarri nënën dhe babain e tij në shtëpinë ku po banonin.

Është siguruar fotoja e të dyshuarit Adriatik Hadrit, i cili po dyshohet se ka v’rarë nënën e tij, Suada Hadri dhe babain e tij, Durim Hadri. Dy ditë pasi kishin ardhur nga Suedia për pushim në Kosovë, çifti është gjetur i v’dekur në shtëpinë e tyre në lagjen ‘Ortakoll’ të Prizrenit.

Dorasi i kësaj v’ra sje ma’kabre po dyshohet të jetë pikërisht djali i tyre, Adriatik Hadri, 35 vjeçari i lindur në Gjakovë me 26 janar të vitit 1985.

Adriatik Hadri, ditën e v’rasjes (20 janar) ka ikur nga shtëpia për në drejtim të Greqisë, por tani vendndodhja e tij gjendet në shtetin e Italisë.

Policia në vendin e n’gjarjes gjeti një pi’stoletë me pesë fi’shekë, një kuti me 49 fi’shekë si dhe dy gë’zhoja, të gjitha këto të përdorura gjatë aktit të vr’asjes.

Nga Prokuroria dhe Policia e Kosovë kanë bërë të ditur për Metron se po d’yshohet për veprën pe’nale ‘V’rasje e rë’ndë’. E gjithë kjo ng’jarje e rëndë po dyshohet të ketë ndodhur dhe të ketë bërë vetëm një person, ai është djali i tyre Adritatik Hadri, i cili ka ikur nga Kosova me 20 janar.

Kujtojmë se e gjithë ngj’arja e rëndë ka ndodhur me 20 janar, kurse trupat e vi kti’mave janë gjetur dy ditë pas kësaj në shtëpinë e tyre ku banonin.

Nëna e dy fëmijëve që jeton me 100 euro në muaj, tregon se si ja vodhën drutë hajdutët

Dardania Press – A.K 33 vjeçare, nënë e dy fëmijëve nga komuna e Vitisë e cila jeton vetëm me një social, dikush ia ka vjedhur drutë që kishte siguruar për ngrohje. Ajo ka treguar për IndeksOnline se ka qenë te prindërit e saj, derisa dikush në garazh ia ka marrë drutë.

“Te mërkurën kur u ktheva nga prindërit, desha të hy në garazhe të marr dru, e pashë që dera ishte hap dhe drutë nuk ishin. Kam qajt gjithë ditën, s’kam dit çfarë të bëj, kam dal me mbledhë shishe te plastikës, ta ngroh pak banesën që mos të më ftohen fëmijët”.

Ajo jeton me vetëm 100 euro social, derisa është detyruar të shtri duart dhe te kërkojë lëmoshë qe dikush ta ndihmoje për dru. Ndërsa e njëjta paguan qira 130 euro, por qe babai i saj e ndihmon duke ia dhënë pensionin e tij qe te mund ta kryej këtë obligim, ndërsa dy fëmijët i ka ne shkolle

Aksident i rende: V’des 25 vjecari kosovar ne gyrbet

Dardania Press – Një 25 vjeçar nga Kosova ka humbur jetën në një ak’sident trafiku në Itali. KosovaPress mëson se vi kti’ma është nga fshati Zabel i Ulët i Komunës së Drenasit. Sipas njoftimeve, ak’sidenti ka ndodhur derisa vi k’tima ishte duke drejtuar një motoçikletë. Va rrimi i vi kti’mës bëhet nesër në fshatin Zabeli Ultë të Drenasit.

Robert Berisha fotografohet duke u puthur me ‘të dashurën e re’ në një kafe në Prishtinë

Dardania Press – Qe një kohë të gjatë ka krijuar kaos të madh tek audienca shqiptare duke nxjerrë thashetheme për lidhje të reja e besa edhe për një ri-bashkim të mundshëm.

Këngëtari shqiptar nga Kosova, Robert Berisha nuk ka edhe shumë që është ndarë nga tashmë ish-gruaja e tij, Nora Istrefi me të cilën ka një vajzë, shkruan Insajderi. Pavarësisht kësaj, një darkë me këtë të fundit ka nxitur polemika të shumta rreth mundësisë së një ribashkimi. Por disa fotografi që i ka siguruar “Review” hedhin poshtë mundësinë e një ribashkimi, pasi që Berisha shihet të jetë fort i afërt me një vajzë identiteti i të cilës ende nuk dihet.

Në foto mund të vërehet qartë afërsia e këngëtarit me vajzën misterioze, e cila nuk i ndahet për asnjë moment këtij të fundit. Fotografitë e siguruar janë shkrepur në një kafene në Prishtinë, e në njërën prej tyre Robert Berisha duket sikur po shkëmben puthje.

Më parë, ishte raportuar edhe për një lidhje të mundshme mes Berishës dhe një modeleje shqiptare por që asnjëherë nuk u pohua apo mohua nga këngëtari.

A ju vjen fatura e energjisë shtrenjtë? Ja si t’i ulni shpenzimet: Truke të vogla të cilat do t’ju kursejnë para!

Dardania Press – Patjetër duhet të dini që kur aparatet nuk janë të shkyçura nga energjia elektrike shpenzojnë akoma 24% energji.

Shumica e njerëzve dëshirojnë të ulin shpenzimet, por nuk dinë si të veprojnë, transmeton Telegrafi. Mirëpo këtë mund ta bëni në mënyrën shumë të thjeshtë, duke praktikuar këto këshilla.

Të gjitha aparatet shkyçni nga rryma elektrike kur nuk i përdorni dhe mos i mbani aparatet në “stand by”, sepse rreth 6% e rrymës shkon në aparatet të lëna në “stand by”.

Hiqeni mbushësin e telefonit kur nuk keni nevojë për të, sepse edhe ashtu shpenzoni rrymën.

Kurrë mos i lini dyert e frigoriferit të hapura gjatë.

Fikni shporetin disa minuta para përfundimit të gatimit të ushqimit, sepse ushqimi do të vazhdojë të zihet apo të piqet edhe një kohë derisa shporeti të ftohet.

Gatuani ushqimin të cilin mund ta hani disa ditë dhe shkurtoni kohën e dushit.

Ndërroni në shtëpitë tuaja llambat tradicionale inkandeshente me llapma ekonomike fluoreshente ose LED. Kursimi në energji është tre deri në pesëfish për të njëjtin nivel ndriçimi.

Asnjëherë mos e vini në përdorim rrobalarësen apo pjatalarësen kur ajo nuk është mbushur. Kini parasysh që pastrimin e bën detergjenti dhe jo uji i ngrohtë, prandaj lajini rrobat në ujë të ftohtë dhe përdorni detergjent për ujë të ftohtë. Për të evituar rrudhosjen e rrobave dhe të kurseni disa kilovat, bëni centrifugën në shkallën më të ulët.

Dushi: Instaloni një kokë dushi të vogël: sa më i ulët presioni aq më pak ujë të ngrohtë harxhon dhe për rrjedhojë kursen energji. Kur nuk jeni në shtëpi, mos e mbani dushin në prizë.

Një nga pajisjet e tjera që punon pareshtur në shumicat e banesave është edhe modemi apo pajisja e wirelles. E për çfarë na duhet interneti kur ne jemi në gjumë?

Mos u mundoni të hiqni dushin nga priza për të kursyer energji, përveç rasteve kur nuk do të jeni në shtëpi për një kohë të gjatë, përndryshe nuk do të kurseni asgjë.

Sytë te etiketa: Përpara se të blini një pajisje elektroshtëpiake të re, kontrolloni etiketën e furnizimit me energji për klasifikimin e aparaturës në piramidën e konsumit të energjisë. Pajisjet që kanë etiketën A+ janë me efikase dhe kursimtare me konsumin e energjisë.

U zgjedh maturantja me s6e.ksi ne Kosove a dini se kjo i ndodhi sot.. (Video)

Dardania Press – U zgjedh maturantja me s6e.ksi ne Kosove a dini se kjo i ndodhi sot.. (Video)

Muaji maj është edhe muaji më i rëndësishëm për shumë maturantë nga mbarë Kosova të cilët pikërisht në këtë muaj kanë një ngjarje me rëndësi që shënon edhe fundin e studimeve. Për t’u dukur sa më bukur është ajo që ka rëndësi në Mbrëmjen e Maturës, gjerësa përpjekjet për stil e elegancë nuk mungojnë asnjëherë. Shumë maturantë e maturante zgjedhin të shfaqin bukurinë e tyre në këtë event me rëndësi .Shi1ko pamjet ekskluzive sht1ype rek1amen dhe ndiq videon vetem per juve

“Mami Im…”/ Pamje Rrënqethëse, Rrënojat Zënë Poshtë Njerëz, Vajza Qan Për Të Ëmën (Video)

Dardania Press – Shënohen vik timat e para nga tërmeti në Turqi. Një video po bën xhiron e rrjetit, ku një vajzë qan në sfond dhe kërkon nënën e saj.Ndërtesa është shembur në Elaziğ menjëherë pas tërmetit 6.8 të shkallës Rihter që tundi vendin.Personi që ka shpërndarë videon në Twitter shkruan: Në momentin që e pashë, po qaja, nga sytë më rrodhi një pikë loti. E di shumë mirë se sa e dhimbshme është të humbasësh njeriun më të afërt. Zoti im mbroji të gjithë!Mbrëmjen e sotme një tërmet ka lëkundur Turqinë. Sipas mediave vendase, lëkundjet kanë pasur magnitudën 6.8 të shkallës Rihter dhe epiqendra ka qënë në provincën Elazig që ndodhet në lindje të vendit. Mësohet se tërmeti u ndje në Izrael, Siri dhe Irak. Deri më tani raportohet për 4 persona të vd ekur./dosja

Babai dhe nëna shqiptare shpërthejnë në lot, e gjejnë vajzën pas 22 vitesh! (VIDEO)

Dardania Press – Një vajzë 36 vjeçare shqiptare është gjetur pas 22 vitesh. Kjo është pasqyruar në emisionin “Pa gjurmë” të Report TV. Bëhet fjalë për Teuta Ibrahimin e cila para njëzet e dy vitesh kishte humbur gjurmët dhe kishte shkuar me një person në një vend evropian.

Për këtë lajm të shumëpritur padyshim se prindërit e Teutës mbetën “të shtangur”, transmeton Indeksonline. Shikojeni videon:

Lajmi i SHUMËPRITUR! 'Pa gjurmë' gjen pas 22 vitesh 36-vjeçaren Teuta Rrahmani- Për lajme të tjera klikoni në www.shqiptarja.com

Lajmi i SHUMËPRITUR! 'Pa gjurmë' gjen pas 22 vitesh 36-vjeçaren Teuta Rrahmani- Për lajme të tjera klikoni në www.shqiptarja.com

Posted by Report TV on Thursday, January 23, 2020

Nuk mund ta besoni se ku punon gruaja e Isa Mustafës dhe çfarë ka të kryer

Dardania Press – Nuk del në publik dhe asnjëherë nuk u paraqit në media. Gruaja e të parit të LDK-së Isa Mustafës, Qefsere Mustafa, ka titujt të lartë shkencorë dhe përflitet si ekonomiste e zonja, por pak kush e ka parë atë.

Qefserja është gruaja e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ajo nuk është një person shumë i njohur për publikun, madje paraqitjet e saj përkrahë bashkëshortit janë të rralla, shkruan Gazeta Metro.

Herën e fundit, ajo ishte parë në publik gjatë fushatës përmbyllëse të LDK’së, për zgjedhjet e nacionale të vitit 2014. Për graun e tij, pak ose hiq është shënuar publikisht, sa që nuk e gjen as makinën e kërkimit si ‘google’.

Qefserja, gruaja e Mustafës, i cili ka titujt më të lartë shkencorë dhe njihet ndër ekonomistët më të mirë që ka Kosova, me gjasë që po i konvenon më shumë roli i amvises tipike kosovare.

Miloti për Genten i la goj hapur të gjithë: E zu.ra Gentën duke më tr.adhttuar me.. (Video)

Dardania Press – Miloti ish i dashuri i këngëtares Genta Ismajli ka rrëfyer ngjarjen qe ndodhi disa vite me parë.Ai në një intervistë ka treguar gjithcka, ku thotë se e zura duke më tr4dhtuar edhe atë me këngtarin shqiptarë.Madje ai e tregon edhe emrin e tij, ku do ju lë me gojë hapur kur ta shikoni se kush është.Ende nuk ka reguar vet personalisht Genta Ismajli. Ndoshta nuk do te reagon,por ndoshta edhe do t’i.Shiko pamjet ekskluzive shty1pe rek1amen dhe ndiq videon vetem per juve