Ndodh me në fund mes LDK-së dhe VV-së

Dardania Press – Lutfi Haziri thotë se i ndajnë pak ditë nga nënshkrimi i një marrëveshjeje më Vetëvendosjen. Derisa raportohet për përafrim qëndrimesh, si rrallë herë, në partinë e Albin Kurtit kanë qëndruar të heshtur rreth negociatave. Është konfirmuar se liderët kanë lënë letrat dhe videot, e janë ulur në tavolinën e bisedimeve. Janë qetësuar ujërat në të dy kampet, e janë ndalur përplasjet publike mes eksponentëve të dy partive, që po bëheshin javëve të fundit kryesisht në studio televizive ose në Facebook.

Fundjava u ushqye me lajmin se lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, kishte shkuar në shtëpinë e kryetarit të LDK’së, Isa Mustafës, në fshatin Prapashticë. Shtëpia e ish-kryeministrit është e njohur si vend i takimeve politike me partnerët e vjetër të Mustafës, por edhe vend i protestave të Vetëvendosjes pesë vjet më parë.

Isa Mustafa në letrat e tij javë më parë thoshte se nuk donte të takohej më me Kurtin për të biseduar dhe se do të ulej në tavolinë vetëm kur të dakordoheshin – përmes letrave – të nënshkruhej marrëveshja. Këtë fundjavë ndodhi ndryshe.

Pa treguar nëse takimi ka ndodhur në Prapashticë, është konfirmuar se dy partitë janë angazhuar nga e premtja për të arritur një marrëveshje për formimin e Qeverisë.

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri tha të dielën për Gazetën Express se në takimin e fundit mes LDK’së e VV’së nuk kanë marrë pjesë vetëm dy liderët, por ‘ekipet’ nga dy subjektet.

Express merr vesh se në takimin e mbajtur në fundjavë, kanë qenë pjesëmarrës disa prej zyrtarëve më të lartë të dy partive, përfshirë edhe Glauk Konjufcën, emri i të cilit është më i përfoluri në negociatat VV-LDK, që nga zgjedhja e tij kryeparlamentar.

Haziri nga ana tjetër thotë se me VV’në janë përafruar edhe më shumë dhe arritja e marrëveshjes është më afër. Veçse, ai akoma thotë se partia e tij duhet dhe është e drejtë e saj që të udhëheqë Parlamentin, ndërsa VV’ja, si fituese e zgjedhjeve, të udhëheqë Qeverinë.

“LDK’ja s’e ka diskutuar asnjëherë dhe ka ndërtuar standardin se fituesi e merr Kryeministrin. Ndërsa, ne si parti e dytë, në këtë rrafsh, do të duhej të na takonte pozita e Kryeparlamentarit. 26 dhjetori ka sjellë një situatë të re dhe jemi në përpjekje e sipër për të tejkaluar në mënyrë që LDK’ja me qenë e rehatshme në koalicion, duke e marrë një detyrë kushtetuese deri në zgjedhjen e Presidentit, që parashihet të ndodhë në shkurt të vitit 2021”, ka thëne Haziri.

Koha Ditore ka raportuar sot duke u thirrur në burimet e saj se ka përafrim të qëndrimeve mes LDK’së e VV’së dhe kanë filluar të shkrihen akulli edhe për pozitën e kryeparlamentarit, për të cilën dy partitë po e donin për vete.

“Për shumicën prej deputetëve të LDK-së, por edhe për nënkryetarin Lutfi Haziri është i pranueshëm propozimi që e ka dhënë Vjosa Osmani në njërën prej mbledhjeve të mëhershme që posti i kryeparlamentarit të kompensohet me njërën prej ministrive të rëndësishme, përkatësisht MPJ-në”, thuhet në raportimin e Kohës Ditore.

23 vjet më parë, “Baba Vanga” parashikoi vi rusin në Kinë dhe tërmettin në Turqi!

Dardania Press – “Baba Vanga”, e lindur në Bullgari është quajtur “Nostradamus i Ballkanit” për parashikimet e saj.

Deri më tani ka parashikuar saktë ngjarjet si ISIS e Brexit, tani do të njoftoheni me parashikimet e saj që i kishte bërë 23 vjet më parë për vitin 2020, shkruan Indeksonline.

Ajo tha se viti 2020 do të jetë i zymtë, me shumë tsunamë dhe tërmete që do të godasin kontinentin.

Kështu të premten ndodhi tër’meti në Turqi, ku deri më tani ka shkuar në 35 numri i vi ktim’ave.

Tërmeti me madhësi 6.8 me qendër në qytetin Sivrice në provincën Elazig bëri që disa ndërtesa të shemben.

Tërm’eti i të premtes në Turqi u ndje edhe në Siri, Liban dhe Iran.

“Baba Vanga” parashikoi që bota do të vuajë nga fatk’eqësi të shumta këtë vit, me Pakistanin, Kinën, Japoninë dhe Alaskën. Ajo tha se 400 njerëz do të vd’esin pasi një të’rmet do ta godet kontinentin aziatik.

Në Kinë, është përhapur “koronavir’usi” me epiqendër në Wuhan, ku deri më tani numri i të vd’ekurve ka arritur në 56, ndërsa ka infektuar 2,000 në të gjithë botën.

SHBA-të, Tajlanda, Koreja e Jugut, Japonia, Australia, Franca dhe Kanada kanë raportuar raste të vi’rusit, për të cilin zyrtarët e shtetit kinez paralajmëruan sot se po rriteshin me të madhe.

Profesori Georgi Lozanov analizoi veprën e saj në detaje të hollësishme dhe zbuloi se afër 80% e parashikimeve të saj u realizuan.

Paralajmëron Sylë Tahirsylaj: Ja moti që na pret këtë javë behuni gati

Dardania Press – Ai ka sqaruar se vendi ynë do të vazhdojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore me nje shkallë të lartë të lagështisë, të cilat vijnë nga pjesa verilindore e rajonit, të cilat sipas tij, deri ditën e hënë të javës së ardhshme do të përcjellën me reshje shiu dhe bore të intensitetit të dobët.

“Ditën e martë do të ketë ndërprerje të reshjeve, ku do të ketë erë nga ana e veriut dhe verilindjes me 1 deri në 7 metër në sekondë, ku temperatura minimale do të luhatet nga -1 deri në – 10 gradë celsius deri të premten e javës së ardhshme, derisa maksimalja do të lëvizë nga zero deri në 6 gradë celsius”, ka thënë Tahirsylaj për telegrafin.

Ky është konfirmimi se Kobe Bryant ka ndërruar jetë – publikohen pamjet

Dardania Press – Legjenda botërore e basketbollit, Kobe Bryant, ka ndë’rruar jetë në moshën 41-vjeçare pas një aksi’denti me helikopter në Calabasas të Kalifornisë këtë të diel.

TMZ raportoi se Bryant ishte në helikopterin privat të tij së bashku me tre persona të tjerë në bord, kur helikopteri filloi të rr’ëzohej .

Në Twitter tashmë ka filluar të qarkullojë edhe një foto e helikopterit të rrë’zuar, derisa aty shihet edhe tym në prapavijë.

Ndërkaq, Departamenti i Zjarrëfikësve në Los Anxhelos ka konfirmuar se kanë vd’ekur të paktën pesë persona nga ak’sidenti.

Bryant është ish-basketbollisti i NBA-së që e ka kaluar karrierën e tij 20-vjeçare me ekipin e Los Angeles Lakers.

Ai është i treti në listën e golashënuesve më të mirë të të gjitha kohëve të NBA-së. Në NBA ai ka fituar pesë tituj të kampionit.

Bryant është lindur më 23 gusht 1978 në Filadelfia të SHBA-së, derisa pas vetes ka lënë gruan dhe katër fëmijë.

Ky eshte 19 vjeçari qe u v’ra sonte

Dardania Press – Një 19 vjeçar ka humbur jetën si pasojë e pla’gëve të marra nga th’erja me thi’kë.

Sipas policisë, vi kt’ima ka pësuar lë’ndime në një rast përl’eshje në rrugën ‘Xhevat Berisha’ në Prizren dhe pas pranimit të informacioneve për personat e dy’shuar ka kryer një kontroll dhe ka ndaluar dhe arrestuar dy të dy’shimtë H.S, i lindur në vitin 1996 dhe Sh.S i lindur në vitin 1994.

Vi ti’ma është E.K ndërsa mediat lokale tashmë kanë publikuar edhe fotografinë e tij.

Ndryshe, Policia ka sekuestruar 2 thi’ka qe dyshohet se jane përdorur në vr’asje. Prokurori ka dalur në vendin e ngj’arjes dhe të dyshimtit janë ndaluar në mbajtje ne afat prej 48 orë.

Me urdhër të prokurorit tr’upi i paj’etë dërgohet ne IML për obduksion. Policia është duke punuar për të kuptuar rrethanat se si ka ardhur deri te v’ras ja.

Vitet S’po Ecin Për Ryvën, Ju Befason Me Pamjen

Dardania Press – Ajo është padyshim një këngëtare shumë e dashur për publikun. Fjala është për Ryva Kajtazin që me zërin e saj u bë një ndër më të pëlqyerat, përcjell ORAinfo.

Krahas muzikës, Ryva është shumë e përfolur sidomos për paraqitjet e saj gjithmonë plot stil.

Sot, Ryva ka publikuar një foto ku shihet se sapo ka dalë nga frizerja. E me këtë pamje Ryva po i ‘sfidon’ të gjitha.

Ariana ia bën vetes këto dhurata që do i donin të gjitha

Dardania Press -Ariana Fejzullahu po vazhdon të jetë një emër shumë i njohur për publikun.

Bashkëshortja e Ermal Fejzullahut është tejet e përfolur sidomos për paraqitjet e saj plot stil, përcjell ORAinfo.

Ajo nuk mungon me postime të përditshme në rrjete sociale.

Së fundi, ajo ka publikuar një foto ku shihet se i ka bërë vetes dhuratë veshje të markës ‘Chanel’. E këto veshje do t’i donin të gjitha.

Shok’ohet Prizreni, vr’itet nje 19 vjecar

Dardania  press – Ka hu’mbur je’tën një person në Prizren. Një djalë 19 vjeçar ka hu’mbur je’tën sot pasi është the’rur me th’ikë në një lagje të Prizrenit.

Këtë e ka bërë të ditur Policia e këtij qyteti në një përgjigje për Express.

“Vi kti’ma ka ndë’rruar jetë në sp’ital rreth pas orës 16. Ka pasur një për’leshje mes tre personave ku është përdorur edhe th’ika”, ka thënë Shaban Osmanollaj.

Policia ka pra’ngosur të dyshuarit derisa po vazhdon intervistomi i tyre.

Ndryshon moti, shi e ftohtë në javën e fundit të janarit

Dardania Press – Mot i ndryshueshëm e reshje shiu. Dita e hënë, e mërkura dhe e enjtja të javës së fundit të muajit janar, pritet të sjellin shi në Kosovë.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, nga data 27 e deri më 31 janar do të ketë mot të ndryshueshëm dhe herë-herë i shoqëruar me reshje shiu.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri 2 gradë Celsius, ndërsa temperaturat maksimale parashihen të lëvizin ndërmjet 8-11 gradë Celsius.

IHMK thotë se këto temperatura që parashihen për këtë javë janë dukshëm mbi vlerat e temperaturave mesatare për muajin që jemi, por reshjet e parashikuara, pritet sadopak ta zbusin nevojën e akumulimit të liqeneve, prej të cilave furnizohen qytetarët.

Ndërsa sa i përket situatës biometeorologjike, ajo do të jetë relativisht e mirë dhe në favor të popullatës, sidomos ndaj atyre që kanë probleme me sëmundje kronike, thuhet tutje në njoftim.

Gëzimja realizon fotot e shtatzënisë, shfaqet e lumtur pranë burrit

Dardania Press – Gëzime Hamzaj është reja e këngëtares së mirënjohur, Remzie Osmanit.

Ajo dhe djali i këngëtares para pak muajve u martuan dhe bënë tre ditë dasmë, përcjell ORAinfo.

Tani çifti janë në pritje për t’u bërë prindër për herë të parë. Së fundi, ata kanë realizuar një set fotografik. E sigurisht që është pamja e saj ajo që mori gjithë vëmendjen.