Ju sjellim pamje nga tereni të Ushtrisë së Kosovës, Krenaria e vëndit ton

Pjesëtarët e FSK’së, gëzojnë mbrojtje të veçantë ligjore, ashtu që, jeta, figura dhe dinjitetit i pjesëtarit dhe familjes janë të paprekshme.

Detyrat e përgjithshme të Ushtrisë së Kosovës janë: Mbrojtja e integritetit territorial të Republikës së Kosovës, Mbrojtja e qytetarëve dhe komuniteteve të Republikës së Kosovës, Mbështetja ushtarake autoriteteve civile si dhe Pjesëmarrja në operacionet ndërkombëtare.
Armatimet që ka të drejtë t’i zotërojë do të jenë të gjitha armatimet që janë anti blind duke përfshirë edhe topat deri në 105 mm, ndërkaq do të ketë akses të plotë në gjitha llojet e armëve kundërairore.

Ushtrim i suksesëshëm i FSK-së më KFOR-it në veri të Kosovës, reagojn Serbët

Trupat e KFOR RC-E zhvilluan një stërvitje shumëkombëshe të njësisë ajrore të quajtur ‘Amber Castel’ në bashkëpunim me personelin e KTRBN.

Ushtarët përfunduan operacionin e zonës së uljes nga helikopterët, duke demonstruar bashkëpunim të shkëlqyer me njësitë tjera të KFOR-it, si dhe duke dëshmuar aftësi të fuqishme dhe të besueshme në përmbushjen e misionit të tyre në mënyrë efikase.ju sjellim disa pamje te Ushtris se Kosoves në bashkpunim me Kfroin

A do të arresttohet Hashim Thaçi sot?

Arresstimi i parë ndodhi, tanimë askush nga ish komandantët s’mund të ndjehet i sigurt. As Hashimi më jo.

Duke e parë këtë realitet ka filluar. Thaçi Ka arritur deri tani me intrigat e tija, të mbetet në skenën politike,

Sot kundërshton asociacioni, dhe plotë të tjera, duke ra në kundërshtim me veten e tij. Faktikisht nuk është hera e parë që Thaçi ndryshon bindje brenda natës, ka shumë raste të tilla, mjafton të përmendin Gjykatën Speciale, e cila shpërfaqi.

Gjykata Speciale po i troket në derë, me Hashimin që do ketë fatin e njëjtë si të tiranëve, diktatorëve, liderëve masht rues.

Shumë shpejt do të ndodh edhe arrestimi i Hashimit Thaçit

Shkon në arë për të punuar, fermeri habitet nga ajo që zb ulon

E pa z ak on të, por një fermer në zonën e Tabascos në Meksikë ka zbuluar në arën e tij “hyrjen mbinatyrore drejt fe r rit”. Në fakt, zona e Tabascos është e njohur për nëntokën e nxehtë, kjo për shkak të ga zit dhe mineraleve të tjera që gjenden në të.

Dhe një e çarë m is teri oze ka ala rm ua r një fshat të tërë. Fshatarët kanë pranuar për mediat lokale se e çara mi steri oze, nuk është gjë tjetër, veçse porta drejt fe r rit, apo “la puerta del infierno”, siç thonë ata. Eks pertët kanë shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po ekspl orojnë z onën, pasi sipas tyre mund të ketë me të vërtetë materie të rr ez ik shm e.

Zbulohet arsyeja pse ranë 25 mijë euro në lagjen e varfër, e pabesueshme ç’ka ndodhur

Një ngjarje e pa za ko ntë u regjistrua në një lagje të varfër në Hong Kong.

Kalimtarët u shtynë të mblidhnin kartëmonedhat që po fluturonin nga një ndërtesë.

Ngjarja ndodhi në një lagje punëtorësh, dhe personi që i hodhi paratë u a r re st ua nga p oli cia për pr ish je rendi.

Ai quhet Uong Çing-kit, 24 vjeç, dhe njihet si “Mjeshtër Monedhash Virtuale” , pasi ka një kompani që reklamon monedhat digjitale, si Bitkoin. P o li cia mendon se ai ka hedhur rreth 25 mijë euro të prera në kartëmonedha dhjetëshe.

Çuditë Hashim Thaçi, ja çfarë deklaron për raportin mes Albin Kurtit dhe Glauk Konjufcës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se i ka propozuar Albin Kurtit sa ishte kryeministër i Kosovës, që këshilltari i tij Bekim Qollaku dhe Glauk Konjufca të punojnë së bashku për dialogun.

E sipas Thaçit, Kurti ka thënë se nuk i beson Glakutu, madje e mban në distancë.“Sa i përket takimit me Kurtit, ekziston transkripti. Mediat mund ta marrin”, është shprehur Thaçi.

Thaçi tregon se propozoi një bashkëpunim në mes të Qollakut dhe Konjufcës, por një gjë të tillë e kundërshtoi Kurti.

“Unë i kam propozuar që Bekim Qollaku të komunikojë me dikën të afërt. Ai tha se unë nuk kam njeri kaq të afërt që i besoj, ai tha se unë punoj veç vet”, ka thënë Thaçi.“Unë i thash ju lumtë sepse unë nuk mund të punoj pa ekipë. Por, leje Glaukun meqë është i afërt me ju. Ai më tha se “Ti e di i kujt është ai”. Tha unë e mbaj në distancë”, shtoi Thaçi.

Sot po bën namin në muzikë/ E gjeni dot se kush është këngëtarja në foto

Këngëtarja Mihrije Braha është njëra nga këngëtaret e cila komentohet mjaft shumë në media rozë për dukjen e saj.

Në vitet e 90-ta ajo ishte një ndër femrat më të komentuara dhe nder femrat me te pelqyera te publikut Shqiptare, ketu futen edhe shqipet e diaspores pasi fama e kengetares se njohur ishte perhapur ne cdo cep.

Mihrija në atë kohë ishte një zeshkane me flokë të gjatë, e disa herë ajo i mbajti edhe të shkurtra.

Në periudhën e pas luftës në Kosovë, vitet 2000, Mihrija u kthye në një biondine, që vazhdon të jetë edhe sot.

Por sa ndryshe dukej kur ishte zeshkane, shikoni imazhet te cilat do t’iu lene pa fjale pasi kengetarja vazhdon te mbetet gjithmone e re.

Ndryshe, këngëtarja është e martuar me moderatorin Naim Abazin dhe kanë një djalë Platorin dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE

Askush nuk e donte këtë vogëlushe të adhurueshme, derisa një grua vë re diçka në një fotografi të vajzës…

Protagoniste i kësaj historie quhet Primrose dhe ka lindur në Kinë disa vite më parë. Ajo kishte diçka që e dallonte nga të gjithë të porsalindurit e tjerë në lagje, kishte sytë e argjendtë. Primrose ishte plotësisht e ve rb ër. Prindërit e saj, kur e panë atë, e konsideruan një pë rbin dës h dhe vendosën ta linin foshnjen në jet im o re.

Primrose u rrit mes fëmijëve të tjerë, si “e çu di tsh me”. Kur familjet shkonin në jet im o re për të adoptuar një fëmijë, askush nuk e zgjodhi atë, askush nuk e donte atë.Një ditë, megjithatë, diçka ndryshoi … një grua me emrin Eryn po shfletonte në Facebook, kur, pa pri tm as, pa një fotografi të Primrose.

Eryn tashmë kishte dy fëmijë me burrin e saj Chris dhe ata kishin një jetë të përsosur, por ajo nuk mund të mos mendonte për atë fëmijë të ve rb ër që askush nuk donte.

Në fund, pasi kishte folur për këtë me burrin e saj, ajo vendosi të shkonte në je tim o re dhe bir ës oi Primrose-n e vogël.

Ata arritën ta marrin vajzën në vitin 2016 në SHBA.

“Nuk ka asgjë të ke qe me ver b ëri në, kurrë nuk e kam kuptuar pse askush nuk e ka b ir ësu ar. Kur pashë foton e saj mu th ye zemra. Mendoj se Perëndia më udhëhoqi, duke më thënë shkoni tek ajo, ajo është vajza juaj. Unë nuk mund t’jua shpjegoj, por menjëherë ndjeva se kisha një lidhje të veçantë me të”, tha Eryn.

Njesia një prej sukseseve të Kosovës së pasluftës

Ministri i Mbrojtjes, priti në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ku është biseduar për progresin e arritur në zbatimin e planit gjithëpërfshirës së Sigurisë së Kosovës dhe, siç thuhet në njoftim, përkrahjen e pa rezervë që ka dhënë dhe po jep Mbretëria e Bashkuar në shkollimin dhe stërvitjen e pjesëtarëve të saj.

Në takim ministri e falënderoi ambasadorin për kontributin e tij të veçantë në thellimin e mëtejmë të raporteve dypalëshe midis Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Ai e cilësoi ambasadorin si mik të madh të Republikës së Kosovës, i cili do të na mungojë të gjithëve.

Ambasadori, thuhet në njoftim, e falënderoi ministrin për bashkëpunimin e deritashëm dhe është një prej sukseseve të Kosovës pas luftës”.

NJOFTIM Ministria e Mbrojtjes i njofton kandidatët për rekrut (OR-1) në Forcën e Sigurisë së Kosovës,Orari për testin fizik

Ministria e Mbrojtjes i njofton kandidatët për rekrut (OR-1) në Forcën e Sigurisë së Kosovës, se Bordi Përzgjedhës ka bërë shqyrtimin fillestar të të gjitha aplikacioneve të aplikantëve të cilët kanë konkurruar në konkursin e shpallur 10-21 gusht 2020, andaj bazuar në kriteret që janë të publikuara në konkurs ka bërë miratimin e listës së kandidatëve që i plotësojnë kriteret për tu proceduar për testime.

Testi fizik do të filloj me datën 28.09.2020 dhe do të mbahet në kazermën” Skënderbeu” –në Ferizaj dhe do të vazhdoj me grupe sipas orarit që do të publikohet.

Orari për testin fizik do të publikohet çdo të premte për javën pasuese, prandaj kërkojmë nga kandidatët që çdo të premte të përcjellin web faqen e MM dhe faqet tjera zyrtare.
Më poshtë po ju paraqesim listën e kandidatëve të cilët i plotësojnë kriteret për tu proceduar për testime: