Avokati i njohur: Hashim Thaçi tentoi me mish e me shpirt ta rrëzojë Qeverinë Kurti

Avokati kosovar, Tomë Gashi tha se ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tentoi me mish e me shpirt ta rrëzojë Qeverinë Kurti, duke ushtruar edhe presion ndaj deputetëve.Gashi tha se kjo është e kundërligjshme dhe e dënueshme.

“Haxhi Shala nëse e ka ndërruar mendimin në orët e vona, gjatë vizitës së famshme të Thaçit e Haradinajt, atëherë ka pasur interferim apo presion nga ish-presidenti Thaçi”, tha Gashi.

Ai madje shtoi se “sot e 10 vjet, Vetëvendosjen e ki në pushtet”.Avokati i njohur: Hashim Thaçi tentoi me mish e me shpirt ta rrëzojë Qeverinë Kurti

EKSKLUZIVE: Çika e Gani Gecit e tërheq nënshkrimin për seancën e jashtëzakonshme- shkak iniciativa e PDK-së

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Marigona Geci e ka tërhequr nënshkrimin për seancën e jashtëzakonshme që pritet të mbahet nesër, e ku pritet miratimi i projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike.

Burime të Gazeta Blic Brenda LDK-së bëjnë të ditur se tërheqjen e nënshkrimit çika e Gani Gecit e ka marrë bazuar në atë që iniciativa për seancën e jashtëzakonshme ka qenë e PDK-së, dhe jo e LDK-së.“Unë e kam nënshkruar listën e LDK-së për iniciativën e LDK-së për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike sikur herën e parë, e jo për nismën e PDK-së”, thuhet ndër të tjera në letrën që Geci ia ka dërguar kabinetit të kryetares së Kuvendit, merr vesh Gazeta Blic.

Ajo ka arsyetuar këtë tërheqje të nënshkrimit me faktin që iniciativa nuk është e LDK-së, por e një grupi tjetër parlamentar.

Prandaj, siç ka shkruar ajo, “tërheq nënshkrimin tim nga lista nënshkruese e LDK-së, që I është bashkangjitur PDK-së”.Ndryshe, dje me mbështetjen e PDK-së, ka kaluar në Komisionin Parlamentar për Buxhet dhe Transfere projektligji për rimëkembje ekonomike, pasi koalicioni i ka pranuar kushtet e PDK-së.

Ndërkohë, me iniciativën e PDK-së është ftuar seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, me pikën e vetme të rendit të ditës, votimin e projektligjit për rimëkëmbje ekonomike.

EKSKLUZIVE-Shpaloset video e Albin Kurtit dhe Marko Gjuriq qe asnje shqiptar sdo donte ta shihte

Dikur thoshte se nuk ulet asnjëherë në një tavolinë me Marko Gjuriqin por Albin Kurti duket se tashmë ka ndryshuar mendim.

Sonte ata janë parë afër njëri-tjetrit në takimin e organizuar nga Ministria e Jashtme e Gjermanisë me temë ‘Dialogu i Ballkanit’.

Në një fotografi që ka arritur të siguroi Indeksonline, Kurti shihet që e ka afër të ashtuquajturin Drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbinë, Marko Gjuriq.Dikur thoshte se nuk ulet asnjëherë në një tavolinë me Marko Gjuriqin por Albin Kurti duket se tashmë ka ndryshuar mendim.

Sonte ata janë parë afër njëri-tjetrit në takimin e organizuar nga Ministria e Jashtme e Gjermanisë me temë ‘Dialogu i Ballkanit’.

Në një fotografi që ka arritur të siguroi Indeksonline, Kurti shihet që e ka afër të ashtuquajturin Drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbinë, Marko Gjuriq.

Milaim Zeka: Këto janë informacionet e mia për presidentin e ri dhe shkuarjen në zgjedhje të parakohshme!

Sipas informacioneve që ish-deputeti, Milaim Zeka, i posedon, thotë se Ramush Haradinaj, nuk është i pranueshëm për Lidhjen Demokratike dhe Partisë Demokratike, për t’u bërë president i vendit.

Në një bisedë për Gazeta Blic, Zeka thekson se është e vështirë që të gjendet një zgjidhje për emërimin e presidentit të ri.

Thotë se vendi shkon në zgjedhje të parakohshme, më së largu deri në muajin Mars, të vitit të ardhshëm.

“Në qoftë se vazhdojnë këto këmbëngulësi duhet të shkojmë në zgjedhje të parakohshme, nuk ka zgjidhje tjetër. Vështirë është me u marrë vesh. Ramush Haradinaj me aq sa kam unë informacione, është i papranueshëm për LDK-në dhe PDK-në. Unë mendoj që është demokratike që të shkohet në zgjedhje të parakohshme. Këta mund të shkojnë më së largu deri në muajin mars. Më së largu deri në mars do të ketë zgjedhje”, ka thënë Zeka.

Gjatë ditës, kryeministri Hoti, bëri të ditur se ka ndërmarrë iniciativë për gjetjen e zgjidhjes së presidentit të ri.

Tha se do të organizojë një tryezë me partitë politike, për të gjetur zgjidhje.

Gazeta Blic, ka kontaktuar me zyrtarë të AAK-së dhe NISMA-s Socialdemokrate.

Nga të dyja këto parti, janë shprehur se janë të gatshëm që të ulen në tryezë, për secilën çështje që ka të bëjë me politikën vendore.

Por, deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj, i tha Gazetës Blic, se ata nuk e kanë ndërmend që të heqin dorë nga synimi i postit të presidentit për kryetarin e tij, Ramush Haradinajn.

Haki Abazi: PDK dhe LDK janë zhvatës të shtetit dhe mohues të luftës

Anëtari i Vetëvendosjes dhe dikur numri dy në Qeverinë Kurti, Haki Abazi ka akuzuar PDK’në dhe LDK’në për bashkëpunim vetëm sa për ta mbajtur Listën Serbe në pushtet, transmeton Gazeta Metro.

Abazi ka deklaruar se PDK dhe LDK janë zhvatës të shtetit, mohues të luftës dhe zvogëlues të dënimeve të kriminelëve serb.

Statusi i plotë:

Të friksuar por me zanat të vjetër, PDK po e bën veten degë të Podujevës, vetshkatrrimi me rënie të lirë. Ende pa u gjetur se cfarë ndodhi me 2 Milion euro nga thesari po bëhen gati për megahajnine e dimrit. LDK e kapur, e ka humb kontrollin dhe po bëhet dega e PDK në Drenas vetem me kalu dimrin. Sikur pranvera nuk do të vije kurrë, po sillen sikur nuk ekziston sovrani. Ende po mendojnë që Besijana është vetëm ëndërr!

Të bashkuar janë në zhvatjen e shtetit, mohimin e luftës, zvoglimin e denimeve të kriminelve serb për ta mbajtur Listen Srpska në qeveri dhe të gjitha keto kinse në emër të rimëkembjes ekonomike. Nuk rimëkembet ekonomia që nuk u bë kurrë dhe për 20 vite e zhvatën edhe sektorin publik edhe atë privat edhe pronën në privatizim. Kjo që po bëjnë është thellim i fukarallekut me dorën institucionale dhe pasurim i klienteles elitare politike dhe avokatëve të mbrendshëm dhe të jashtëm.

Sikur nuk është e qartë edhe për një fëmij 5 vjeç që Etem Arifi e Haxhi Topi kanë vepruar e votuar kundërligjshëm dhe qeveria e tanishme është jolegjitime dhe antikushtetuese rrjedhimisht edhe zaptuese e vullnetit qytetar.

Mbi tre vjet burglm vëllezërve nga Shtimja që vra në grabltësln që iu hyri në shtëpi

Gjykata Themelore e Ferizajt, ka dë nuar me tre vjet e tre muaj bu rgim vëllezërit Nrecaj nga Shtimja, të cilët më 7 gusht të vitit të shkuar, kishin vr arë një person që kishte hyrë me të tjerë për të krye r grabi tje në shtëpinë e tashmë të dënu arve.

Sipas njoftimit nga Themelorja, ata janë dënuar për veprën penale të vra s jes në tejkalim të mbrojtjes së nevojshme.

A.N. është dënuar me një vit bur gim, ndërsa N.N. me dy vjet e tre muaj bur gim. Në njoftimin e Themelores bëhet e ditur se vëllezërit Nrecaj ishin përleshur fiziki sht me grab itësit, ndërsa F.G., si pas ojë e godit jeve me th ikë kishte mbetur i vde kur në vend.

Zyrtarja e Nismes: Ka parti që munden me ia tregu vendin Vetëvendosjes

Zyrtarja e Nismës Socialedemokrate, Valdete Bajrami, ka thënë në emisionin Pressing se nuk është koha që të shkohet në zgjedhje.

Gjithsesi, ajo ka thënë se nuk janë të frikësuar si Nismë që të shkojnë në zgjedhje.

“Ndoshta nuk është korrekte të flitet për kolegët e VV’së këtu pasi nuk janë të ftuar. Gjithsesi qasja e tyre nuk është korrekte. Sipas tyre të gjithë janë të këqinj dhe ne jemi të mirë”, tha ajo.

“Ka parti që mundem me ia tregu vendin Vetëvendosjes”, shtoi ajo.

Për Çka Përdoret Aspirini?

Përfitimet e aspirinës tejkalojnë lehtësimin e përkohshëm nga ethet dhe dhimbjet. Shumica e njerëzve e dinë që aspirini mund t’ju mbrojë nga një sulm në zemër ose goditje në tru, nëse merret si duhet.

Hulumtimet sugjerojnë se mund të zvogëlojë rrezikun e disa kancereve dhe sëmundjes së Alzheimerit. Por aspirina ka shumë përfitime të tjera shëndetësore, bukuri dhe personale. Zbuloni disa nga gjërat e mrekullueshme që shishja në kabinetin tuaj të ilaçeve mund të bëjnë për ju.

Trajton puçrrat dhe gjendjet e lëkurës: Përdoret qysh në shekullin e pestë B.C. nga Hipokrati për të lehtësuar dhimbjet, acidi salicilik, një derivat i acidit acetilsalicilik (aspirina), është një pluhur i nxjerrë nga lëvorja e një peme shelgje. Ndihmon në heqjen e tepërt të vajit dhe nxjerrjen e qelizave të vdekura në sipërfaqen e lëkurës, thotë Joshua Zeichner, MD, drejtor i hulumtimeve kozmetike dhe klinike në dermatologji në Spitalin Mount Sinai në New York City, duke shtuar se është jashtëzakonisht i dobishëm në trajtimin e akneve.

Mban zbokthin në gji: Për shkak të cilësive të saj hidratuese, i njëjti acid salicilik që përmbahet në larjet e fytyrës është gjithashtu një përbërës në shumë shamponat e zbokthit. Aplikimi i aspirinës i përzier me shampon në lëkurën e kokës tuaj mund të ndihmojë në zvogëlimin e inflamacionit të kokës që shkakton zbokth dhe të ndihmojë në hollimin e thekave në lëkurë, thotë Zeichner.

Për të bërë tronditje, shtypni dy ose tre aspirina të pangopura dhe përzieni ato në sasinë normale të shampos të përdorur sa herë që lani flokët. Përqendrohuni në kokën tuaj ndërsa masazhoni masën në flokë dhe lëreni të ulet për tre deri në pesë minuta para se të shpëlarje.

Lehtëson kafshimet e insekteve: Zeichner thotë se aspirina, me vetitë e saj anti-inflamatore, mund të ndihmojë në zvogëlimin e skuqjes, ënjtjes dhe dhimbjes nga kafshimet e insekteve. Bëni një pastë aspirinë të ngjashme me atë të përdorur për lëkurën me probleme ose thjesht lagni një aspirinë të pangopur dhe aplikojeni në zonën e prekur për disa minuta.

Trajton qimet e rrënjosura: Një flokë e rrënjosur shkakton shumë siklet, të cilat mund t’i trajtoni me aspirinë. Acidi salicilik në aspirinë heq lëkurën e vdekur për të qetësuar flokët ofendues. Natyra e saj anti-inflamatore mund të ndihmojë në uljen e skuqjes dhe inflamacionit, transmeton lajmi.net. Mund të trajtojë dhe parandalojë gjithashtu infeksionin e butë. Shpërndani 2 ose 3 tableta të aspirinës në 1 lugë çaji me ujë të ngrohtë derisa të formojë një konsistencë të ngjitur me paste.

Shtoni 1 lugë çaji mjaltë në paste. Aplikoni pastën në zonën e prekur. Lëreni të qëndrojë për 10 minuta. Shpëlajeni atë me ujë të ngrohtë dhe butësisht lyeni lëkurën e thatë. Ndiqni këtë ilaç një ose dy herë në javë sipas nevojës.

Pastroni banjën tuaj: Ju nuk mund të keni nevojë për të shpenzuar para shtesë për pastrimin e furnizimeve nëse keni pak aspirinë në kabinetin e ilaçeve. Ajo funksionon në çdo sipërfaqe me të njëjtat veti eksfoluese, duke hequr llumin e sapunit, ose ndotës të tjerë nga banjo apo sipërfaqet e banakut tuaj, thotë Gafanovich. Shpërndani dy pilula aspirinë të pangopura në ujë të ngrohtë dhe përdorni pastën për të prerë në grime kundër.

Heq thirrjet nga këmbët: Aspirina juaj e rregullt mund të zbusë edhe kaluset, si dhe misrat. Duke qenë një eksfoliant i butë, mund të ndihmojë të heqni qafe qelizat e vdekura të lëkurës dhe t’i mbani këmbët tuaja të buta për të parandaluar formimin e misrave dhe kaluseve. Përgatitni një zgjidhje me 3 tableta aspirinë të grimcuar, 1 lugë gjelle lëng limoni dhe 2 lugë ujë. Nxeheni një copë leckë në mikrovalë dhe thitheni në tretësirën e përgatitur. Vendoseni atë në zonën e prekur. Pas 10 minutash, fshij një gur shtufi në të gjithë këmbët. Përsëriteni procesin një herë në ditë për disa ditë derisa thirrjet tuaja të bëhen super të buta.

Heq njollat: Acidi salicilik në aspirinë ndihmon në neutralizimin e njollave duke sulmuar komponimet që gjenden në djersë dhe duke i prishur ato, transmeton lajmi.net. Përzieni tre aspirina të grimcuar dhe gjysmë gote ujë të ngrohtë në një tas. Mbytni pjesën e njollosur të veshjeve në tas për disa orë. Më pas, lani këmishën si zakonisht, shkruan holistic living tips. Ju mund të përdorni ndonjë prej përzierjeve të mbetura për të hequr njollat ​​e nikotinës ose barin nga duart duke aplikuar zgjidhjen dhe duke e lënë të ulet për 15 minuta para se të lani duart plotësisht.

Bën rritjen e kopshtit tuaj: Aspirina funksionon njësoj si jashtë, ashtu siç bën në lëkurën tuaj duke aktivizuar bimët mbrojtje natyrale dhe duke parandaluar formimin e kërpudhave. Ajo gjithashtu rrit nivelin e rritjes. Shpërndani një aspirinë të pangopur në një litër ujë dhe spërkatni çdo bimë të brendshme dhe të jashtme. Mund të ndihmojë gjithashtu në zgjatjen e jetës së luleve të freskëta të prera. Sipas Judy Jernstedt, profesor i shkencave bimore në UC Davis, acidi salicilik zvogëlon prodhimin e etilenit, dhe me më pak prezent të etilenit, plakësia e lules vonohet dhe lulet zgjasin më shumë.

Karakteristikat anti-kërpudhore të acidit salicilik të tretur në ujin e vazos gjithashtu mund të ngadalësojnë rritjen e mykut, i cili nëse hyn në rrjedhin e prerë, mund të dëmtojë ose bllokojë indin vaskular.Sigurohuni që të shtoni një aspirinë tokës në ujë për lules tuaj. marrëveshje.

Sot në mengjes, ne aksident trafiku ka humubur jeten i Riu Dardan Ilmi Selimi.

Një aks’ident i rën’dë ka ndodhur pak orë më parë në fsh’atin Kllokot të Vitisë, ku një 27 vjeçar si pas’ojë ka vd’ekur, shkruan Gazeta Metro.

Metro mëson se 27 vjeçari Dardan Ilmi Selimi ka vde’kur në vend, ndërsa edhe tre per’sona të tjerë janë lënd’uar rë’ndë. Aki’sdenti ka nodhur rreth orës 9:00 të mëngjesit, dhe men’jëherë në ve’ndin e ng’jarjes kanë dalur poli’cia dhe emë’rg’jenca.