Selmanaj: Çudi! Ndryshimi i shpejtë i Kurtit është i frikshëm

Selmanaj: Kurti nuk është në frekuencë me SHBA-në

Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, vlerëson se Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk ka guxim për të qeverisur.

“Ia kemi dhënë mundësinë, guximin nuk ia jep askush. Qeveria Kurti, ai personalisht e ka vënë në pikëpyetje raportin me SHBA-në. Përmendte, thika në harta, gjak, shampanjë, ndërkohë refuzonte të shkonte në SHBA. I thoshim po shkojmë, por nuk do të pranojmë diçka të dëmshme”.

“Kemi menduar që në SHBA dhe nga SHBA çështja e ndarjes së Kosovës nuk është trajtuar asnjëherë seriozisht dhe këtë e konfirmuam”, është shprehur Selmanaj.

Selmanaj në Rubikon ka thënë se Kosova nuk mund ta personalizojë asnjë çështje me asnjë prej personaliteteve amerikane, kushdo qofshin ata.

“Tendenca për personalizim është tendencë për të denigruar rolin e SHBA-së. Frekuencat e Kurtit dhe ata që përfaqësojnë SHBA-në nuk kanë akordancë. Nuk janë në frekuenca të njëjta, ka një shkarje diku, diku devijohet”.

Për 52 ditë qeverisje, sipas Selmanajt, Qeveria Kurti ngjalli shumë pikëpyetje për vendet mike.

“Koha do t’i dëshmojë të gjitha. Nuk është hera e parë. Historia më e re e Kosovës tregon se Kurti ka qenë në anën e kundërt me ngjarjet e mëdha. Pse fati nuk e vendosi një herë që të jetë një herë në këto rryma, nga Rambuje, kundër Ahtisaari, Vjenës, EULEX, pavarësisë, simboleve, Kushtetutës… Çudi! Njerëzit kanë filluar ta pranojnë këtë: hajt se ka ndryshuar. Ndryshimi i madh i politikanit duhet të jetë frikë, jo vlerë. Rreziku më i madh është pse po ndryshon kaq shpejt”.

Avdullah Hoti: Rinia nuk është marre me punua edhe për 150 euro, me kontribuua për këtë shtet të mirë

Hoti: “Rinia duhet me punu edhe per 150 euro, me i kontribu shtetit se fajet i keni ju që..” Kryeministri i Kosoves, Avdullah Hoti ka kritikuar rinin e Kosoves mbreme ne nje interviste qe pati per televizionet kosovare.

Ne kete interviste ai u shprehe se rinia kosovare s’po punojn..
“Rinia e Kosoves nuk po punon hiq. Ata duhet me punu edhe per 150 euro me i kontribu shtetit.

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij.

Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale.

“Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund të faktohet dhe i bëjë ftesë publike Vetëvendosjes t’i bëjë publike pagat brenda partisë dhe t’i shihni dallimet”, ka thënë ai.

Sipas tij, nëse gjatë kësaj kohe janë zvogëluar pagat e zyrtarëve të VV-së dhe është ngushtuar hendeku social, ai kërkon falje.

“Në Vetëvendosje është rritur pabarëzia dhe jo vetëm në rrafshin ekonomik, por edhe në atë të demokraciosë. Tash e kemi një njeri që bën shoh në VV dhe të tjerët nuk bëjnë asgjë aty. Një herë e lëshon një deklaratë për Gjykatën Speciale dhe del mbështetje të atyre që janë në Hagë, pas dy javësh e thonë të kundërtën”, ka thënë Molliqaj.

Ai e ka quajtur përiudhë të mirë këtë trevjeçar të largimit nga Vetëvendosje.

“Mirë që kaluan këto tri vjet dhe dhe mund të shihet kujt iu ka rritur pasuria, kush ka ble banesa gjysmë milionëshe, etj., dhe të gjithë e dinë dhe shihen këto. Plot njerëz kanë menduar se aty është ndryshe, por koha e ka treguar të kundërtën dhe po e tregon”, ka thënë Molliqaj, dikur sekretar organizativ në VV.

Zeka: Mem Ngu Mu, K’ta Votust E Vetevendosjes, I Kisha Kthy Ne Shkollë Apet

Zeka: Mem ngu mu, k’ta votust e Vetevendosjes, i kisha kthy ne shkollë apet

Analisiti i njohur politik, Milaim Zeka permes nje interviste ka kritikuar votuesit e Levizjes Vetevendosje dhe sipas tij, ata jane te pashkolluar e nuk dijn kurgjo për politikë..
“Mem pas ngu mu, keta votuesit e Lëvizjes Vetëvendosje, krejt ne shkoll i kisha kthy. Asnjoni s’dijn shkrim lexim, krejt jan…-

E Zeza Nënë/ Ky Ishte 37-Vjecari Që Humbi Jetën Nga Korona, S’kishte Asnjë Sëmundje Tjetër

Një 37-vjeçar nga Elbasani ka hu mbur jetën si pasojë e koronavirusit ditën e sotme në një spital Covid në Tiranë. Mësohet se nuk kishte sëm undje bashkëshoqëruese.Gjendja e tij shëndetësore u rëndua 10 ditë më parë dhe për pasojë nd ërroi jetë mëngjesin e sotëm.

I riu punonte në kombinatin metalurgjik pasi kishte mbaruar studimet për bio- kimi. Një person që kishte pasion jetën aktive dhe tatuazhet, madje dhe vetë kishte bërë disa të tillë.

Po gjatë këtyre orëve ka nd ërruar jetën dhe një 73-vjecar nga Elbasani për shkak të Covidit.

Avdullah Hoti: Rinia nuk është marre me punua edhe për 150 euro, me kontribuua për këtë shtet të mirë

Hoti: “Rinia duhet me punu edhe per 150 euro, me i kontribu shtetit se fajet i keni ju që..” Kryeministri i Kosoves, Avdullah Hoti ka kritikuar rinin e Kosoves mbreme ne nje interviste qe pati per televizionet kosovare.

Ne kete interviste ai u shprehe se rinia kosovare s’po punojn..

“Rinia e Kosoves nuk po punon hiq. Ata duhet me punu edhe per 150 euro me i kontribu shtetit.”

“Pilotja e vdekjes”, amerikania që b ombardoi Serbinë për 200 orë rresht (VIDEO)

Nicole Malachowski (The USA Air Force) është pilotja e parë “b ombarduese” amerikane e cila sot e 20 vite më parë, pikërisht më 24 mars filloi ta gjunjëzoj Serbinë. Ajo ka marrë medalje të ndryshme nderi nga Ushtria e SHBA-ve. Ajo është shquar për përsosmëri të jashtëzakonshme në g oditjen e objekteve ushtarake serbe, edhe nëpër qendra të banuara, ose afër qyteteve ku ndodheshin bazat.

Me gradën “Majore”, pilotja amerikane, Nicole Malachowski, është dekoruar me medaljet e çmimet më të larta të Ushtrisë Amerikane si “Meritorious Service Medal”, “Air Medal”, “Air Force Commendation Medal”, “Air Force Achievement Medal”, si dhe medaljen “4th Fighter Wing”s”, të cilën e ka marrë si një h eroinë e madhe gjatë fushatës së b ombardimeve ajrore në Kosovë, për mbrojtjen e civilëve gjatë b ombardimeve. Ajo është shquar për përsosmëri të jashtëzakonshme në g oditjen e objekteve ushtarake serbe, edhe nëpër qendra të banuara, ose afër qyteteve ku ndodheshin bazat. Besohet se Nicole është një grua e guximshme dhe mjaft e aftë, e para femër amerikane në historinë 60-vjeçare të aviacionit që është pjesë e skuadronit b ombardues luftarak “Pilotët e vdekjes”.

Ajo hyn kështu edhe në analet e historisë amerikane të fluturakëve, duke u renditur e suksesshme dhe me vlera të spikatura mes pilotëve burra. Deri sot pilotja numëron rreth 200 orë fluturime b ombarduese në Kosovë (mars-qershor 1999 – 78 ditë) si dhe 10 ditë në Irak (prill 2003).

Forcat luftarake-ajrore amerikane (The USA Air Force) kanë gjithsej 568 femra pilote. Nga këto vetëm 71 prej tyre shërbejnë me aeroplanët fluturakë. “Unë, thotë Nicole, do të bëj detyrën, pavarësisht se mund të jem vendosur edhe në qendër të debateve, se si ka mundësi që një femër të kryejë këtë detyrë kaq të vështirë dhe me rrezik të madh për jetën”. Pilotja amerikane, Malachowski, ka kryer shkollën e mesme në vitin 1992 në Las Vegas.

Fëmija i tretë i një familjeje të vjetër amerikane (nëna quhet Cathy dhe babai i saj Robert Ellingwood). Nicole është e martuar me pilot, edhe ai me gradën “Major”, por me origjinë ruse, i quajtur Paul Malachowski. Nicole u rreshtua në radhët e Flotës Ushtarake Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në vitin 1996, pas diplomimit në Akademinë e Forcave Ushtarake Ajore, me nivelin B. S. në Management dhe më ulët French.

Më parë se të inkuadrohej në radhët e skuadroneve b ombarduese të Flotës Ushtarake Ajrore të SHBA-ve, “Bubullima e zogut” (Thunderbirds), ajo shërbeu si instruktore dhe komandante me avionët luftarakë “F-15E”, në skuadronin “494th Fighter Squadron”, në bazën amerikane në Britaninë e Madhe, “RAF Lakenheath”. Këtu Nicole mblodhi rreth 1900 orë fluturime, nga këto 1700 orë fluturime me “F-15” dhe “F-16”.

Si erdhi vendimi që NATO të s ulmojë Serbinë më 24 Mars 1999Nicole Malachowski, nga Çikagoja, është e datëlindjes 1974 dhe njihet në SHBA si e para femër amerikane pilote me gradën “Major” dhe e para femër amerikane e seleksionuar për të shërbyer në radhët e fluturimeve luftarake në forcat ajrore “Thunderbrids, që njihen ndryshe si “Pilotët e vdekjes” apo “Bubullima e zogut”. Fluturimin e parë në qiell të hapur e ka kryer në vitin 1996. Për piloten amerikane kanë shkruar e folur jo vetëm gazetat, revistat ushtarake, por edhe gazeta e televizione të njohura në SHBA si CNN, ABC, NBC, FOXNEWS etj.

Eksperienca

Malachowski u trajnua në bazën ushtarake “Columbus Air Force Base”, në Misisipi, me fluturakët b ombardues “F-15E” e më pas, në bazën Seymour Johnson Air Force Base në Karolinën ë Veriut. Prioriteti i saj ka qenë stërvitja me “Pilotët e vdekjes” (Thunderbird). Më tej, Nicole shërben në bazën RAF Lakenheath, në Angli dhe kthehet sërish në bazën, “Seymour Johnson Air Force Base” në Karolinën e Veriut. Ajo do të shërbejë si oficere edhe në bazën “Camp Red Cloud” në Korenë e Jugut. Nicole ka marrë pjesë në krejt fushatën e s ulmeve ajrore ndaj bazave e caqeve serbe në Kosovë e Serbi, si dhe në operacionin “Liria e Irakut” (Operation Iraqi Freedom). Ajo shihet në SHBA si femra që ka bërë histori. Në muzeun e “Pionierëve të fluturimit”, hapur në Washington D.C, asaj i është rezervuar një pavijon i veçantë me fotot, videoxhirimet, shkrimet dhe kujtimet e pilotes nga Britania e Madhe, Kosova e Iraku.

Fushata e s ulmeve ajrore, e cila vuri në shënjestër caqet ushtarake serbe në territorin e saj dhe në bazat e vendosura në Kosovë zgjati 78 ditë dhe përfundoi me fitoren e NATO-s. Ajo është konsideruar si lufta më e suksesshme e kohëve moderne të Aleancës Veri Atlantike, NATO.

Kosova, aty zë një vend të posaçëm, pasi atje pilotja amerikane ka kryer mëse 200 orë fluturime b ombarduese gjatë fushatës së vitit 1999. Siç dihet, më 24 mars 1999, është edhe dita kur nisën s ulmet ajrore kundër bazave ushtarake serbe në Kosovë dhe në territorin e Serbisë.

Kosovari që u kthye nga Italia tani fiton sa shtatë paga të Zvicrës në muaj (VIDEO)..

Shumë mërgimtarë pas një kohë qëndrimi në mërgim kanë vendosur që të kthehen dhe investimin nga fitimi i tyre t’a bëjnë në vendlindje, kështu ka vepruar edhe Naim Kryeziu nga fshati Bubavec komuna e Malishevës i cili është kthyer nga Italia dhe ka investuar në Kosovë, shkruan Republikaonline.net

Naimi tregon se kanë traditë shumë vjeçare të merren me blegtori dhe ndër tjera tregon se nga viti 2002 ai kishte shkuar në mërgim, ndërsa në vitin 2009 është kthyer në Kosovë dhe ka filluar të merret me blegtori

Ai thotë se është inspiruar në Gjermani dhe Itali tek sa shihte ferma të bukura dhe ka vendosur t’a ushtrojë këtë veprimtari në vendlindje./Republikaonline.net/

Në filim, Naimi kishte vetëm 4 krerë dele ndërsa tani thotë se më së shumti ka pasur deri në 600 krerë dele

Përveç deleve, në fermen e Naimit ka edhe dhi (40 krerë), shota, bletë, pula, gusa,

Ai thotë se nuk do kthehej dhe një herë në Itali dhe e falendëron Zotin që nuk është ne mërgim dhe nuk i bie pishman që është kthyer në vendlindje/RepublikaOnline.net/

Rrëfimi i veteranit të UÇK-së: Luftova për Kosovën, por duhet të shkojë në Kroaci për të siguruar “bukën e gojës”..

Ish-luftëtari i UÇK-së, tashmë veteran, Arben Doçi, 40 vjeçar nga Klina është duke u ndjerë i zhgënjyer me gjendjen e keqe në të cilën gjenden sot veteranët e luftës (përfshirë dhe veten e tij), 20 vjet pas lufte.

Doçi, ka thënë se është duke e marrë pagën e veteranit prej 170 euro, mirëpo nuk mjafton për t’ia siguruar një jetë më të mirë familjes së tij.

Veterani i UÇK-së, i cili ka vepruar në stacionin “Shigjeta” në zonën e Pashtrikut në kuadër të Shtabit të Përgjithshëm, theksoi se ka punuar më herët në sigurim, mirëpo me ligjin e veteranëve nuk ka të drejtë të punojë punë tjetër.

“Kam punuar në sigurim, por na ndaluan me këtë ligjin e veteranëve. E tash punoj aty – këtu diçka fizikisht. E marr pagën e veteranit 170 euro. Jam i martuar, i kam katër vajza. Gruaja nuk më punon. Vajzën më të vogël e kam pesë vjeçare dhe më të madhen e kam 16 vjeçare”, ka deklaruar ai për Telegrafi.

Ai shprehu shqetësimin e tij me jetën që është duke e zhvilluar në Kosovë, sa që ka vendosur që të shkojë në Kroaci, për të punuar dhe për t’ua siguruar një mirëqenie më të mirë vajzave dhe gruas së tij. Doçi thotë se ikja e veteranëve nga Kosova është një luftë speciale që po iu bëhet, nga ‘bashkëluftëtarët’, të cilët janë në pushtet pasi nuk përkojnë me interesat e tyre.

“Për qejf nuk e lë askush vendin, familjen. 80 për qind e bashkëluftëtarëve, gjysma vdiqën e gjysma ikën jashtë. E kam vizën kroate, për në Kroaci. E kam lejen e punës për momentin për një vit, por se di çka ndodh nëse mund të rri apo jo.

Vet mendoj të shkoj e të punoj ndonjë punë atje. Nga fillimi i javës tjetër mendoj të nisem. Kjo është një luftë speciale e të huajve me politikanët tonë, për t’i larguar këtë kategori të cilët nuk kanë marrëveshje me politikanët tanë. E arsyeja e vetme është që ne të largohemi, se me njerëzit e luftës nuk munden ndryshe me bo, vetëm për interesa të veta”, vlerëson Doçi.

E mundësia për punësim në Kosovë sipas tij, është që të kesh pushtet ose para.

Me ta duhet të kesh ose pushtet ose pare ose…Këto janë kushtet për me të shti në punë ata. Fatmir Limaj, Azem Syla, Kadri Veseli, Hashim Thaçi e tjerë që sot janë në pushtet kanë qenë anëtarë të Shtabit të Përgjithshëm e unë kamë qenë në njësitin e operacionit ‘Shigjeta’, të cilin e ka udhëheq Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së.

Këta në pushtet sot s’janë për ne, sepse faktikisht janë për vete”, u shpreh i zhgënjyer, veterani i luftës Arben Doçi. /Reporteri.net/.