Koronavirusi: 800 euro për ata që rrinë në shtëpi

Dardania Press – Qeveria greke ka gati hapat konkrete për të ndihmuar mediat e vendi me një plan konkret. Lajmi konfirmohet nga sekretariati i shtypit pranë qeverisë. Burime pranë këtij sekretariati, i thanë Top Channel se me projekt ligjin urgjent që kaloi në parlament, qeveria e Mitsotakis, vendosi të anulojë këstin e dytë të licencimit, prej 3.5 milionë euro për televizionet kombëtarë Skai, Antena, Open, Star, Alfa dhe Mega ,duke siguruar një paketë jetike ndihme prej 21 milionë euroshe për këtë sektor, ndërsa një tjetër paketë prej 11 milionë eurosh reklame shtetërore, u sigurua prej qeverisë, po për këtë grup televizionesh, duke shpëtuar kështu nga kolapsi, mediat kryesore televizive ne vend.

Së shpejti do të jetë gati edhe drafti mbështetës i gazetave, radiove informative dhe mediave online, për të cilat nuk është dhënë ende shuma e subvencionit shtetëror. Kjo paketë mbështetëse, parashikon edhe detyrimin e punëdhënësve për të ruajtur vendet e punës në këto media, ndërkohë që të gjithë punonjësit e këtij sektori, që kanë qenë në marrëdhënie pune deri më datën 1 mars, do të përfitojnë pagën prej 800 euro, e cila do të jepet për të gjithë punonjësit e sektorit privat qe preket nga CoVid 19.

Ndërsa stafi teknik dhe gazetarët e terrenit,të cilët janë në marrëdhënie pune të pandërprerë dhe vazhdojnë raportimet e tyre në terren, do të paguhen normalisht prej punëdhënësve të tyre. Qeveria greke gjatë këtyre ditëve njoftoi masa mbështetëse prej gati 10 miliardë euro për gjithë sektorët ekonomikë të vendit, ndërkohë që kjo paketë do të përmirësohet në vazhdimësi me ndërhyrje përmirësuese, me qëllim mbrojtjen e biznesit vendas nga falimentimi. Masat mbështetëse, por edhe ato parandaluese që qeveria ka marrë, gjejnë dakortësinë e 85% të opinionit, ndërsa të gjitha sondazhet në vend, vlerësojnë maksimalisht qeverinë konservatore të Qiriakos Mitsotakis.

Koronavirusi v ret dy shqiptarë të tjerë, shkon në 15 numri i vi ktimave

Kanë ndërruar jetë dy pacientë të tjerë të p rekur me koronavirus në Shqipëri, teksa numri total i të vd ekurve shkon në 15.

“Dy pacientë kanë ndër ruar jetë në s pitalin inf ektiv, të konfirmuar me COVID-19.
Pacienti 77-vjeçar I. B., nga Kavaja, i konfirmuar me COVID-19 po trajtohej prej 2 javësh në spitalin infektiv, teksa ndërroi jetë në mënyrë të papritur nga një infarkt miokardi. 77-vjeçari vuante nga disa sëmundje: Diabet mellitus, insuficience renale kronike dhe insuficiencë kardiake.

Ka ndërruar jetë gjatë ditës së sotme edhe pacienti R. P 69-vjeç nga Hasi, i konfirmuar me COVID-19, i cili është trajtuar prej 8 ditësh në spitalin Infektiv ndërsa prej 3 ditësh gjendja e tij ishte rënduar dhe ishte në respiracion të drejtuar (i intubuar). Pacienti R. P ka qenë në gjendje të rëndë shëndesore gjatë gjithë kohës dhe pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, nuk arriti të mbijetojnë.
Shkon në 15 numri i qytetarëve që kanë humbur jetën me COVID-19 në Shqipëri.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjeve të të ndjerëve dhe apelon qytetarët t’i respektojnë me shumë rigorozitet masat e distancimit social dhe izolimit, pasi janë përcaktuese për frenimin e përhapjes së COVID-19.”-njofton Ministria e Shëndetësisë.

‘Kina tentoi ta fshihte COVID-19 dhe po vazhdon të mos e tregojë të vërtetën’

Dardania Press ‘ Gjatë ditës së sotme, tabloidi britanik ‘Daily Mail’ ka akuzuar Kinën për fshehje faktesh dhe shifrash në lidhje me koronavirusin.
Kina ka gënjyer dhe mbuluar informacionet kryesore gjatë pothuajse çdo faze të përgjigjes ndaj koronavirus – nga shpërthimi fillestar deri tek numri i rasteve dhe vd ekjeve, dhe ende nuk po tregon të vërtetën, kanë vërejtur vëzhguesit, ekspertët dhe politikanët, raporton Daily Mail, sipas Lajmi.net.

Pekini fillimisht u përpoq të mbulojë virusin duke ndëshkuar mjekët që e zbuluan atë, duke mohuar se mund të përhapet nga personi në person dhe duke vonuar izolimin e vendjeve prekura.

Pastaj, pasi virusi filloi të përhapet, Partia Komuniste filloi të censurojë informacionin public dhe të përhapë dezinformata jashtë shtetit – përfshirë sugjerimin se trupat amerikane mund të ishin transportuesit fillestarë.

Edhe tani, politikanët e shquar kanë paralajmëruar se infeksioni dhe vd ekjet totale të raportuara nga regjimi ka të ngjarë të jenë të gabuara. Vendasit në epiqendrën e Wuhan sugjerojnë se numri i vërtetë i rasteve dhe vd ekjeve mund të jetë dhjetë herë më i lartë.

Në paragrafët e mposhtëm do gjeni analizën e Mail Online mbi veprimet që shtrojnë gjerësisht atë që mediumi britanik po e quan mbulimin e Kinës:

Përhapja fillestare

Mjekët në Kinë, përfshirë Li Wenliang, filluan të raportojnë ekzistencën e një lloji të ri të infeksionit të frymëmarrjes që ishte i ngjashëm me SARS në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar.

Por në vend që të publikojë raportet dhe të paralajmërojë publikun, policia kineze morën në pytje Wenliang dhe tetë kolegët e tij që kishin postuar në lidhje me virusin në internet.

Wenliang, i cili më vonë do të vdiste nga virusi, u detyrua të nënshkruajë një dokument që pranonte se informacioni që ai publikoi ishte i rremë.

Ndonëse Kina është vlerësuar gjerësisht për bllokime drakoniane që ndihmoi në ngadalësimin e përhapjes së virusit, provat sugjerojnë që vendi mund të kishte vepruar shumë më shpejt për të parandaluar përhapjen.

Mostrat e analizuara qysh më 26 dhjetor sugjeruan që një lloj i ri i virusit nga familjaSARS po qarkullonte, raportoi Washington Post, por, pavarësisht kësaj, Wuhani nuk u izolua deri më 22 janar – gati një muaj më vonë.

Kryetari i bashkisë së Wuhan pranoi gjithashtu një gabim që lejonte 5 milionë njerëz të udhëtonin jashtë qytetit përpara se izolimi të vendosej u kontrolluar për virusin, duke e ndihmuar potencialisht që ai të përhapet.

Autoritetet kineze gjithashtu kanë nguruar të ofrojnë informacion mbi “zero pacientin” të vendit – ose personi i parë që dihet se ka kontraktuar virusin.

Ndërsa Pekini pretendon se infeksioni i parë ndodhi më 8 dhjetor, studiuesit kanë gjurmuar virusin përsëri në të paktën 1 dhjetor dhe provat anekdotale sugjerojnë se ai ishte përhapur në nëntor.

Mungesa e informacionit në lidhje me pacientin e parë ka bërë që shkencëtarët të kanë mendime të mjegulluara tek ajo se si sëmundja e bëri kapërcimin nga kafshët tek njerëzit.

Disa nga teoritë thonë se mund të ishte realizuar nga një lakuriq apo pangolinë që ishte shitur në një treg në Wuhan dhe më pas është ngrënë nga dikush, por kjo nuk është konfirmuar ende.

Raportimet e hershme

Autoritetet kineze fillimisht raportuan se virusi nuk mund të përhapet nga personi në kosovë, megjithë provat që ai po përhapet me shpejtësi në qytetin e Wuhan, përfshirë edhe raportimet që mjekët po infektoheshin nga pacientët.

Kjo u përdor si justifikim për portretizimin e funksionalizimiit të qytetit të Wuhanit në normalitet, përmes një konference të madhe CCP që u mbajt midis 11-17 janar, me autoritetet që pretendojnë zero raste të reja në këtë periudhë.

Kina nuk konfirmoi bartjen e virusit nga njeriu në njeri deri në fund të janarit, kur pjesë të mëdha të provincës Hubei, përfshirë Wuhanin, u futën në izolim.

Pavarësisht se i raportoi ekzistencën e një ‘lloji të ri të pneumonisë’ Organizatës Botërore të Shëndetit më 31 dhjetor, gazeta më e madhe e Wuhan gjithashtu nuk përmendi virusin deri më 20 janar.

Kjo do të thoshte që njerëzit në qytet nuk po merrnin masa paraprake, siç janë distancimi shoqëror, për të ndaluar përhapjen e tij.

Njerëzit kishin filluar të udhëtonin për festën e Vitit të Ri Lunar, i cili duhej të fillonte më 24 janar, kohë gjatë së cilës miliona kinezë vizitojnë të afërmit e tyre.

Për më tepër, Kina vonoi raportet që sugjerojnë që rreth 14 përqind e pacientëve që fillimisht testuan pozitiv, duke i vonuar ato deri në shkurt.

Kjo vështirësoi më tej përpjekjet për ndalimin e hershëm të transmetimit të virusit në vende të tilla si Japonia, ku pacientët që testuan negativ në bordin e lundrimit të Diamond Princess u lejuan të largoheshin – të cilët rezultuan më vonë pozitiv me koronavirusin.

Autoritetet në Pekin ishin gjithashtu të ngadalta për raportimin e vd ekjes së dy mjekëve nga virusi, duke mbajtur të fshehur vd ekjen e tyre.

Origjina e virusit

Pavarësisht pranimeve të hershme se virusi filloi në qytetin e Wuhanit , më vonë filluan gjurmimet, në vazhdimësi duke sugjeruar se trupat amerikanë e sollën virusin.

Lijian Zhao, një zyrtar i shquar në Ministrinë e Jashtme kineze, në një cicërimë në Twitter filloi të përhapte pretendimin në 12 mars, pa ndonjë prove mbështetëse.

“Kur u shfaq pacienti zero në SHBA? Sa njerëz janë të infektuar? Cilët janë emrat e spitaleve?”, shkroi ai.

Duke iu referuar një turneu ushtarak të atletikës në Wuhan në tetor, në të cilin morën pjesë trupat amerikane, ai shkroi: ‘Mund të jetë ushtria amerikane ajo që solli epideminë në Wuhan.

‘Bëhu transparent! Bëni publike të dhënat tuaja! SHBA na kanë borxh një shpjegim!’

Në fakt, ‘pacienti zero’ i Amerikës ishte një njeri që udhëtoi nga Kina në Uashington më 15 janar. Rasti u konfirmua CDC gjashtë ditë më vonë.

Kinez gjithashtu ka provuar të shtyjë pëpara teorinë se virusi ka origjinën në Itali, vendi me numrin më të lartë të vd ekjeve në botë.

Totali i të infektuarve

Kina ka raportuar një total prej rreth 82,000 infeksionesh nga koronavirusi, duke pretenduar një normë të infeksionit kohët të fundit që vijnë nga familja zero për disa ditë rresht- edhe pasi lehtësoi kufizimet e izolimit në vende si Hubei.

Por, siç pretendon edhe vetë vendi, virusi ka të ngjarë të përhapet ende – përmes njerëzve që kanë pak ose aspak simptoma.

Caixin, gazetar me qendër në Pekin raportoi se deri në mbi 10 raste të infeksioneve të fshehta të virusit po zbulohen’ në Kinë çdo ditë, pavarësisht se nuk tregohen në të dhëna zyrtare.

Ndërkohë qeveritë e huaja kanë kritikuar raportimin e rasteve me infeksion në Kinë, duke thënë se atyre nuk mund t’u besohet.

Marco Rubio, një senator i shquar republikan dhe ish-kandidat presidencial nga SHBA., ka shkruar në llogarinë zyrtare e tij në Twitter se “ne nuk e kemi idenë sa raste ka Kina me të vërtetë” pasi infeksioni i SHBA kaloi shifrën zyrtare të Pekinit.

“Pa asnjë dyshim është dukshëm më shumë sesa Kina pretendon”, shtoi ai.

Ndërkohë. qeveria e Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu ka hedhur dyshime në raportimet e Kinës, me ministrin konservator dhe ish-kandidatin e Kryeministrit Michael Gove që pretendon se nuk mund t’i besohej Partisë Komuniste.

“Disa nga raportimet nga Kina nuk ishin të qarta në lidhje me shkallën, natyrën, infektimin e këtij [virusi],” i tha ai BBC-së.

Ndërkohë burimet i thanë Mail Online se totali i infeksionit të vërtetë të Kinës mund të jetë deri në 40 herë më i lartë sesa sugjerimet e raporteve.

Totali i vd ekjeve

Dyshimi është hedhur gjithashtu në numrin e vd ekjeve të raportuara nga Kina nga virusi, i cili aktualisht është rreth 3,300.

Vendasit në epiqendrën e COVID-19, Wuhan, kanë qenë duke vëzhguar varrezat pasi kufizimet ishin hequr pjesërisht, duke pretenduar se ata kanë qenë ‘duke punuar gjatë gjithë kohës’ për të varrosur trupat.

Postimet në rrjetet sociale vlerësojnë se 3.500 urnë janë duke u dhënë nga krematoriumet çdo ditë.

Vendasit besojnë se përpjekjet për asgjësimin e kufomave filluan më 23 mars dhe autoritetet e qytetit kanë thënë që procesi do të përfundojë në ose rreth 5 prill.

Kjo i bie që numri i të vd ekurve është dhjetë herë më shumë se shifrat e raportuara.

E pabesueshme, për 10 minuta kaq persona votuan që Albin Kurti të vazhdoj punën e kryeministrit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti derisa është duke dhënë një intervistë në njërin nga televizionet e Kosovës dhe më këtë rast shikimi në televizion dhe online është jashtëzakonisht i lartë. Albin Kurti në fillim ka fol më heqjen e taksës ndaj Serbisë dhe vendosjen e masës se reciprocitetit.

Kurti po ashtu ka fol edhe për vendimin e sotëm të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës ku iu aprovuar ankesa e presidentit Hashim Thaçi.

Në kuadër të intervistës qysh në fillim ishte vendosur një sondazh me pyetjen se “A duhet të vazhdojë Albin Kurti të jetë Kryeministër i Kosovës?, dhe rezultati ishte tejet i lartë dhe në favor të Albin Kurtit ku nga 72 mije votues, 94% janë përgjigjur PO, Kurti duhet te vazhdoje qeverisjen.

Qytetaret e Kosovës që pas mocionit për rrëzimin e qeverisë i kanë jep një përkrahje madhështore Qeverisë se Kosovës ne largim dhe sidomos Albin Kurtit të cilin në vazhdimësi po tregojnë se e duan për kryeministër të vendit dhe sondazhet e ndryshme tregojnë vazhdimisht se vetëvendosje do të jetë fituese e zgjedhjeve të ardhshme, gjithmonë nëse ato do të mbahen ketë vit.

Çfarë u shkakton koronavirusi mushkërive të njeriut (VIDEO)

Dardania Press – Një video e publikuar nga Spitali i Universitetit “George Washington” tregon dëmin që ka shka ktuar koronavirusi në mushkëritë e një pacienti 59-vjeçar, i cili nuk vuante nga asnjë sëmundje tjetër.

Siç shihet në videon e mëposhtme të publikuar nga CNN, pjesët me të verdhë në mushkëri, tregojnë përhapjen e infeksionit. Duket qartë, ai përhapet me shpejtësi të dy mushkëritë.

Mjeku, Keith Mortman shprehet se inflamacioni në mushkëri pengon marrjen e oksigjenit dhe largimin e dioksidit të karbonit. Kjo sipas tij i shkakton pacientit marrjen e frymës dhe kollë. Nuk mungon edhe temperatura e lartë tek pacienti.

Ndërkohë, në rang global deri më tani kanë hu mbur jettën 33,993 persona, ndërkohë të pre kur janë 723,304 të tjetë. Lajmi i mirë është se 151,801 persona kanë fituar bettejën me COVID-19. Kina, e cila është edhe vendi i parë, ku u përhap virusi në 24 orët e fundit ka pasur vetëm 4 viiktima. Vendet më të prekura në Europë janë Spanja dhe Italia.

VIDEON E GJENI KETU

Ja kur do të takohen Kurti e Thaçi, kjo është ajo çfarë do të bisedohet

Derisa sot është bërë e ditur se Albin Kurti nuk do të shkoj në takime konusltativ më presidentin e vendit Hashim Thaçin, por një gjë të tillë në intervistën e tij ne KTV vetë Kurti ka thënë se do të marr pjesë në takim.

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka thënë se do të takohet me presidentin Thaçi si kryeministër në detyrë.

Kurti ka thënë se në takim nuk shkon për konsultime.

“Nesër do të takohem me Thaçin si kryeministër në detyrë, do t’ia shpaloj qëndrimin tim. Aty nuk shkoj për konsultime sepse nuk jemi në situatë pas zgjedhore”, ka thënë Kurti.

Koronavirusi, biznesmeni amerikan: Ekonomia do e marrë godiitjen më të fortë gjatë kesaj kohe

Drejtori i Përgjithshëm i DoubleLine Capital, Jeffrey Gundlach, beson se efekti negativ i koronavirusit nuk ka mbaruar akoma dhe tregu do të goditet akoma më shumë.

Dardania Press – Duke parë përhapjen e Covid 19 në SHBA dhe efektet që po shkakton kjo pandemic, Jeffrey nuk duke aspak optimist për të ardhmen e ekonomisë.

Fakti që pandemia është ende në tendencë rritjeje në SHBA, e bën akoma më të vështirë për të ruajtur një stabilitet ekonomik.
Në një postim në Twitter, ai shkruajti:

Mendojmë se tani në mars arritëm pikën kritike, por jo. Ekonomia do të vazhdojë të bjerë. Besoj se prilli, do të jetë muaji me rënien më të madhe. Vetëm pas kësaj faze, do të mund të krijojmë një lloj qëndrueshmërie. Shanset që SHBA të hyjë të recension përpara përfundimit të këtij viti, janë 90%.

Burimi: CNBC

Albin Kurti tregon për herë të parë arsyen pse e shkarkoi Avdullah Hotin

Kryeministri i Kosovës në detyrë, Albin Kurti, ka treguar arsyen e shkarkimit të Avdullah Hotit nga posti i zëvendëskryeministrit të parë.

Kurti tha se Avdullah Hoti funksiononte si një centrifugë e fyerjeve dhe sharjeve për kryeministrin.

“E kam shkarkuar pse nuk dha dorëheqje. Nuk është korrekte të dalësh në foltore të shërbesh si ventilator i ofendimeve dhe tështireshe se nuk ka ndodhur asgjë”, tha Kurti në KTV.

Më tej tha se në seancën e fundit të Kuvendit Avdullah Hoti ulej në ulësen ku ulej Agim Veliu, ish-ministri i Punëve të Brendshme.

Lajmi i fundit: Hashim Thaçi dergohet ne spiital, Koronavirusi apo attak ne zemer

Dardania Press – Lajmi i fundit: Hashim Thaçi dergohet me ambulancë ne QKUK
Presidenti i Kosoves, Hashim Thaçi ne oret e para te 1 prillit eshte derguar ne QKUK pasi nuk eshte ndjere mire, shkruan Dardania Press.
Ne kete situate pandemie nuk dihet nese Presidenti eshte prekur nga Koronavirusi apo ka ndonje problem tjeter. Dihet se Presidenti ka shume probleme sidomos me Kryeministrin Kurti, por sot nuk ka probleme me shendetin pasi eshte 1 PRILILILILI …

Limaj: Kurti e prodhoi krizën politike

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se kriza që u prodhua në kohën e pandemisë erdhi si rezultat i kryeministrit në deytrë të Kosovës, Albin Kurti.

Limaj thotë se “kryeministri në detyrë e prodhoi krizën”, me të cilën po përballemi aktualisht në kohën kur vendi është duke u ballafaquar me pandeminë që po shkakton virusi Covid-19.

Gjithashtu, Limaj tha se Kurti pos krizës që prodhoi, ai s’ishte i gatshëm ta përmbyllte dialogun.

“Kurti s’ishte i gatshëm ta përmbyllte dialogun Kosovë – Serbi”, është shprehur Limaj.

Tutje, Limaj tha se Kurti dhe presidenti i vendit, Hashim Thai, nuk mund të jetojnë pa njëri tjetrin në skenën politike.

“Këta të dy, Albin Kurti e Hashim Thaçi, nuk mund të jetojnë në skenën politike pa njëri-tjetrin”, ka thënë Limaj.

Gjithashtu, Limaj tha se nëse Lidhja Demokratike e Kosovës i ka 61 vota, mund ta formojë qeverinë.

“Nëse LDK’ja e ka kryeministrin dhe mund t’i mbledhë 61 vota, pse jo. Varet shumë nga kandidati për kryeministër. Mund të formohet qeveria”, shtoi Limaj.