‘Thonin që ngela shtatzënë pa u martuar’, Songyli rrëfen nga njohja me burrin tek lindja e djalit

Një nga telenovelat më të suksesshme që transmetohet aktualisht në TV Klan është “Lule të vetmuara”. Kjo telenovelë turke tregon historinë e disa vajzave jetime dhe njëra prej tyre është “Songyli”, rol të cilin e luan aktorja Gokçe Akjëlldëz. Ajo është 27 vjeç, e martuar dhe nënë. Në një intervistë për mediat turke, aktorja ka rrëfyer që nga njohja me bashkëshortin, martesa, thashethemet e njerëzve e deri tek lindja e djalit.

“Me bashkëshortin u njoha në xhirimet e telenovelës. Bashkëshorti im punon si teknik zëri. Kemi punuar bashkë për 3 sezone. Ishte dashuri me shikim të parë, e pëlqenim shumë njëri-tjetrin, por hapin drejt lidhjes e morëm në sezonin e dytë”

“U surprizuam! Mendonim që ishte herët për ne sepse sapo ishim martuar. Por na doli shumë mirë. Punova deri në muajin e fundit të shtatzënisë dhe më pas telenovela përfundoi. Pas përfundimit të telenovelës, i kam kushtuar kohën djalit dhe biznesit tim, një lokali ku shërbehet çokollatë”, ka treguar Songyli./Xing.al

Deputetja Duda Balje shfaqet jo.shëse në fotografinë e fundit

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga ana e minoriteteve Duda Balje jo rrallë herë zë hapësirë në ballinat e faqeve rozë, duke marrë vëmendje të mjaftueshme me paraqitjet e saja.

Bukuria dhe linjat trupore fantastike që posedon e kanë bërë që shpesh të njihet edhe si deputetja më jo shëse e kuvendit.

Ajo është shquar edhe si një deputete mjaft elegante njëkohësisht edhe e zonja në profesionin e saj, falë aktivitetit të saj të vazhdueshëm si pjesëmarrëse e grupit parlamentar 6+.

Deputetja e njohur po vazhdon të marrë vëmendje me postimet e imazhet jo shëse që sjellë për ndjekësit e saj.

Së fundmi, bukuroshja bionde sjellë një imazh ku shihet e grimosur shumë rëndë.

Mbase të jetë imazh i ca ditëve më parë, se ndryshe ku do shkonte Duda me gjithë këtë grim që në mëngjes.

Njihuni me ish-gruan e Milaim Zekës, e cila tani është e martuar për ish-deputetin e Vetëvendosjes

Deputeti Milaim Zeka aktualisht është i martuar me Edlira Qefalija, me të cilën ka dy vajza.

Por deputeti Zeka ka edhe dy vajza të tjera nga martesa e parë, me bashkëshorten Albanën.
Ai në një intervistë të mëparshme në media kishte folur për martesën e parë, duke deklaruar se ish bashkëshortja e tij është ndarë nga ai për një burrë tjetër, kishte gjetur dashurinë pranë Florin Krasniqit, ish anëtar i Vetëvendosjes.
Vite më parë kur Milaim Zeka kishte jetuar në Suedi, ishte e çuditshme se si bashkëshortja e tij Albana arriti të punësohej në agjencinë jugosllave JAT (Yugoslav Airlines) si shitëse biletash , do të thotë bashkëshortja e një azilanti të punonte në kompaninë shtetërore serbe.

Kjo e vë në dyshim punën që Milaim Zeka bënte dikur.

Vetë Zeka pati deklaruar se ai ka raporte të mira me ish bashkëshorten, duke qenë se kanë bashkë dy vajza.

Por ato raporte të mira, duket se edhe bashkëshortja e tij aktuale, Edlira i ka me Albanen.

Kjo pasi ato janë parë shumë të afërta me njëra tjetrën në Facebook, duke i dhënë komente të mirë njëra tjetrës.

Tani Albana vazhdon jetën në Suedi, me një vajzë nga martesa e dytë, derisa Milaim Zeka jeton në Kosovë pranë bashkëshortës nga Shqipëria, Edlira Qefalija, me dy vajzat e tjera.

Ish bashkëshortja e tij, Albana është motër e bashkëshortës së Arbër Vllahiut, kandidatit të AAK-së, për Prishtinën.

Kjo lidhje e tyre bëhet e ditur nga Facebook, ku Dije Vllahiu ka si mbesa vajzat e Milaim Zekës, ndërsa nënë e tyre motër.

Zbulohet kush e kreu aktin ndaj Qerim Kelemendit

Shoqëria Lëvizja ka reaguar rreth vra sejs së Qerim Kelmendi-“Dema”. Sipas tyre, ky lajm ka shkaktuar dhimbje dhe indinjatë te bashkëveprimtarët dhe bashkëluftëtarët pa dallim.

“Lëvizja” konsideron se vr asja ultra-kri minale e shqiptarit, që ishte një nga pushkët e para çlirimtare, është përgatitur dhe organizuar nga shërbimet sekrete serbe. Pak rëndësi ka kush tërhoqi këmbëzën e ar mës vr astare e kush i vuri flakën benzinës që dogji trupin e “DEMËS “… Urdhërdhënsi është Beogradi me “celulat” e tij informative e operative në Kosovën shqiptare.

Vr asja e luftëtarit të lirisë, Qerim Kelmendi, është ate ntat edhe ndaj familjes atdhetare, Kelmendi, ndaj Lu-ftës Çlirimtare për lirinë e Kosovës shqiptare dhe ndaj Republikës së Kosovës. Prandaj, Shoqëria Lëvizja kërkon nga Qeveria e Kosovës dhe nga të gjitha institucionet shtetërore që të marrin të gjitha masat dhe të përdorin të gjitha mjetet kushtetuese e shtetërore për zbulimin e kr iminelëve dhe për spastrimin e tokës së Kosovës nga “celulat” e shërbimeve sekrete serbe dhe nga veprimtaria e organizuar kr iminale e këtyre shërbimeve.

Shoqëria Lëvizja konsideron se nuk ka detyrë më të rëndësishme dhe më të ngutshme se krijimi i sigurisë dhe mbrojtja e jetës së çdo qytetari të Republikës Shqiptare të Kosovës nga veprimtaria kr iminale shtetërore e Serbisë, e veglave të saj dhe e çdo veprimtarie tjetër kr iminale dhe antishqiptare në tokën tonë.

Shoqëria Lëvizja i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes, u shpreh ngushëllime bashkëveprimtarëve dhe bashkëluftëtarëve të atdhetarit dhe luftëtarit liridashës e përparimdashës, Qerim Kelmendit, dhe mbarë kombit shqiptar!

I përjetshëm kujtimi dhe nderimi për “Demën” tonë! E përjetshme lavdia për Te!

S. Kërkojmë që Kryetari i Republikës të shpallë ditë zie në Kosovë”, thuhet në njoftim.

Bie nga kati i tretë një grua në Prishtinë, policia jep detaje

Është duke u raportua se sonte rreth orës 17:20 një grua ka rënë nga kati i tretë në një qendër tregtare në Prishtinë, raporton Gazeta Sinjali.

Lajmin për Gazeta Sinjali e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram Krasniqin, i cili njoftoi se gruaja momentalisht gjendet në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

“Në grand store një grua ka rënë nga kati i tretë, momentalisht është në QKUK, ende nuk dihet sesi ka ndodhur rasti, policia është duke hetuar këtë rast”, ka thënë Krasniqi. Ende nuk dihet gjjendja e saj.

Raportuesja për Kosovën e BE-së jep lajmin e madh për vizat

Dardania Press / Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka përkrahur propozimin e Kryeministrit Albin Kurti që te merret vendim për heqjen e tarifës 100 për qind për lëndën e parë që importohet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Von Cramon ka shkruar në Twitter se propozimi i Kurtit për heqjen e tarifës duhet të vlerësohet nga Këshilli Evropian që përfundimisht të heq vizat për Kosovën.

Sponzor

“Një sinjal shumë i rëndësishëm nga Albin Kurti. Kjo duhet të vlerësohet nga Këshilli i Evropës(në veçanti nga Berlini) që përfundimisht të heq regjimin e vizave për Kosovën”, ka shkruar ajo në Twitter.

Nje mesazh nga Mjeku Italian i cili na qetesoi te gjitheve : Kjo eshte e verteta, ja se cfaret thote ai

Nje mjek i sp. italit infe. ktiv të San Martinos i ka bërë thirrje njerëzve qe të mos ala. rmohen nga koronavirus sepse të gjithë po lën. dojnë veten.

“Ne duhet të jemi të sigurtë, siç kam qenë që nga fillimi. Koronavi. rusi është më shumë si grip i rëndë dhe jo ashu sic ju e beni”, tha Matteo Basseti.

Prej disa ditësh, ai përsërit që njerëzit të qëndrojnë të fortë dhe të kenë një mendje të qetë.

“Unë jam pranë familjeve të atyre qe u shuan nga jeta, por më lejoni të them që në Itali nuk ka asnjë person qe eshte shuar nga koronavirus. Kur njëri hyn në sp. ital nga su. lmi në zemër dhe shuhet nga koronavirus, në fakt ai nuk eshte shuar nga koronavirus por nga su. lmi në zemër.

Nëse njëri gjendjet pa shenja jete në shtëpi, ashtu siç ndodhi në zonën e Lombardisë, kush e di që u shua nga koronaviru? Për ta thënë qartë, askush nuk eshte shuar në Itali nga koronavirus. Është një formë e rëndë vi. rale, por ka ndikim më të madh se Sars”, u shpreh mjeku infe. ksionist.

Edhe për të moshuarit, Matteo bën thirrje që të qëndrojnë të qetë dhe nuk është e nevojshme që të vishen maska.

Ashtu siç informon OBSH, mjeku thekson se larja e duarve është shumë e rëndësishme. I pyetur përse është i vetmi që thotë se nuk ka vik. tima nga koronavirusi në Itali, mjeku tha:

“Në 90% të rasteve, sëmundja nuk është serioze. Unë nuk kam shpikur asgjë: numri i të prekurve në Kinë na tregon se vetëm 2% jane shuar nga jeta.

Ju absolutisht nuk duhet të keni fr. ikë dhe mos harroni te njoftoni dhe miqte tuaj per kete situate, e thuajini atyre qe gjendja nuk eshte ashtu sic paraqitet.

“Unë jam Ana dhe sot va rrosa Dijen”/ Mesazhi prekës i vajzës që babai i vr au nënën

Ishte data 26 shkurt (vetëm 2 ditë më parë), ku në mes të qytetit të Durrësit, një burrë vr au me levë hekuri gruan e tij.

Ngjarja ndodhi në lagjen numër 12 të Durrësit, në të cilën Rruzhdi Tosuni, 63 vjeç, në dyqanin që tregtonte metrazhe, go diti fa talisht të ndjerën Hajdije Tosuni, 59 vjeçe, e cila ndërroi je të si pasojë e pl agëve të marra.

Pak pas kri mit në vendin ku prehej trupi i paj etë i së ëmës mbërriti vajza e saj Santiljana Tosuni, e cila kërkonte mes lotësh e dhi mbjesh të shihte nënën e saj. E reja, përmes një postimi në Facebook shkruan:

“Unë jam vajza e videos së famshme. Unë jam Ana. Vajza e vogël e Dijes. Unë jam ajo që ulërija e vajtoja shpirtin e shpirtit tim, nëneë time fatkeqe, nënën time të mjerë. Nënën që kaloi gjithë jetën në vuajtje për të na rritur ne. Po e bëj këtë postim për ju portale të famshme dhe për ju njerëz që villni vre r e përfitoni në hallin që më ka zënë mua sonte. Në atë hall që unë do mbaj gjithë jetën mbi supe. Ju sigurisht e pas dy tre ditësh nuk do e kujtoni më emrin tim apo të nënës time.

Me shumë mundësi pas një muaj do keni harruar dhe ngjarjen. Po ju shkruaj që t’ju bëj një thirrje të gjithëve. Fshini videon time, mos u merrni më me mua.

Mjaft e keqpërdorët për disa like të fëlliqura apo komente. Unë jam ajo që trokiti dyer të afërmish që bënin sikur s’ma dinin hallin, dyer doktorësh që më përcollën duke më thënë që s’kam pse shqetësohem, dyer policash që se gjy kuan si shumë të rëndësishëm rastin e mamasë time. Po mami im, Dija ime, ishte një grua e zakonshme me një fuqi të jashtëzakonshme, që duroi 30 vjet në një martesë, punoi me ndershmëri për të rritur e shkolluar tre vajza.

Dija mund të ishte motra jote, mami jot, vajza jote. Dija mund të jetë të gjitha këto e ti se di akoma. Ti mund ta kesh Dijen në shtëpinë ngjitur dhe bën sikur se dëgjon se nuk është puna jote. Dhe sot ti poston për Dijen, komenton për Dijen, flet për Dijen. Epo sot ajo s’të dëgjon dot më. Mjaft o njerëz të fëlliqur, mjaft u morët me ne tani që s’ua kemi më nevojën. Unë jam Ana dhe sot (dje) va rrosa Dijen. Uroj që ti mos të bëhesh kurrë Ana”.

Pasi e heqi taksën, BE-ja merr këtë venim për liberalizimin e vizave

Albin Kurti po kërkon që të shpërblehet me liberalizim të vizave nga Bashkimi Evropian para Samitit të Zagrebit. Këtë favor kreu i Qeverisë po e kërkon nga Brukseli pas vendimit për heqje të pjesshme të taksës 100 % ndaj produkteve me origjinë nga Serbia e Bosnje e Hercegovine. Megjithatë nga BE’ja kujtojnë se vendimi për heqjen e regjimit të vizave merret mbi bazën e përmbushjes së kushteve të cilat janë paracaktuar qysh në vitin 2012.

S’ka asnjë lidhje ndërmjet liberalizimit të vizave me heqjen e taksës. Kjo është përgjigja e BE’së që i ka dhënë kërkesës së Albin Kurtit, i cili të enjten mbrëma kërkoi heqjen e vizave në këmbim të heqjes së taksës.

Një zyrtare e BE’së ka thënë se liberalizim të vizave bazohet në përmbushjen e një sërë kushteve legjislative dhe institucionale, të cilat janë vendosur në udhëzuesin për liberalizim të vitit 2012.

“Vendimi për liberalizim të vizave bazohet në përmbushjen e një serie kushtesh legjislative dhe institucionale, siç janë prezantuar në udhëzuesin e liberalizimit të vizave në vitin 2012”, thuhet në përgjigje.

Përveç kësaj gjasat që të merret një vendim për liberalizim para muajit maj janë minimale.

Siç potencohet nga Bashkimi Evropian çështja e heqjes së regjimit të vizave për Kosovën vazhdon të mbetet në nivel teknik dhe se tash për tash as që planifikohet të diskutohet për një temë të tillë.

“Diskutimet për liberalizimin e vizave për Kosovën kanë mbetur në nivel teknik brenda Këshillit. S’mund të spekuloj se kur mund të diskutohet apo të merret vendim. Megjithatë unë mund të konfirmoj se nuk janë planifikuar diskutime rreth kësaj teme për momentin”, ka thënë kjo zyrtare e BE’së.

Gjithashtu kjo zyrtare ka thënë se lufta kundër kr imit të organizuar dhe korrupsionit është një prej reformave që është vendosur në udhëzuesin për liberalizim të vizave.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të enjten derisa ka prezantuar planin e tij për heqjen në dy faza të taksës 100 % ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, ka kërkuar që një lëvizje të tillë ta vlerësojë lartë Bashkimi Evropian dhe t’ia ofrojë Kosovës lëvizjen e lirë në Zonën Schengen. Kryetari i Qeverisë ka kërkuar liberalizim të vizave para Samitit të Zagrebit që do të mbahet më 7 maj.

“Bashkimi Evropian ta vlerësojë lart vendimin e palës kosovare për ta hequr tarifën prej 100%, duke ofruar liberalizimin e vizave para Samitit të Zagrebit më 7 maj 2020”, ka thënë Kurti teksa ka prezantuar të enjten në Prishtinë planin e tij për heqje të taksës fillimisht për lëndën e parë e më pas edhe për të gjitha produktet nëse Serbia sillet mirë dhe ndalon fushatën e çnjohjeve.

Komisioni Evropian vite më herët kishte konfirmuar se Republika e Kosovës ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizim të vizave. Por shtetet anëtare të BE’së tashmë vlerësojnë se Kosova ende nuk i ka plotësuar kushtet për të marrë liberalizimin e vizave.

Një qëndrimet e tillë e mbanë Franca bashkë me disa shtete të tjera. Nga Parisi zyrtar theksojnë se duhet të bëhet përparim i prekshëm në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Kosova aktualisht në procesin e liberalizimit të vizave ka mbështetje të fortë nga Gjermania, gjithashtu dhe nga Kroacia shtet që aktualisht është duke kryesuar me presidencën e BE’së.