E bija pozon prov okuese me fustanin e shkurtër, Sabiani e qorton publikisht (FOTO)

Vajza e Sabianit, Keisi është bërë tashmë po aq e njohur sa i ati. Bukuroshja bjonde e nisi karrierën me modeling ndërsa tani i është futur edhe muzikës dhe i ka mahnitur të gjithë me zërin e ëmbël.

Keisi tërheq shpesh vëmendjen edhe me fotot që publikon në Instagram e së fundmi është shfaqur shumë s^eksi duke p^ozuar me fustan të shkurtër.

“U njohëm pak si shumë”, i komenton Sabiani duke treguar se nuk i pëlqen kjo pozë e të bijës.

“Vetë m’i bëre fotot”, ia kthen Keisi.

Kemi dasmë: U tha se do martohet këtë vit dhe Luana sapo e konfirmoi(VIDEO)

Prej 6 vitesh moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është në një histori dashurie me menaxherin e saj, Krenar Çoçajn. Ndonëse janë fotografuar shumë shpesh bashkë, dyshja preferojnë të mos e bëjnë publike lidhjen.

Para disa ditësh “Panorama Plus” zbuloi se Luana po planifikon të bëjë një ceremoni dasme me Krenarin këtë vit dhe së fundmi, vetë moderatorja ka konfirmuar.

Luana ka publikuar në profilin e saj të Instagramit një status, me anë të të cilit konfirmon lajmet për martesë. “Gjejeni kush do të martohet këtë vit?”, ka shkruar ajo, duke mos zbuluar të tjera detaje.

Moti gjatë muajit shkurt do të jetë befasues, përgatituni për këto temperatura ekstreme

Kështu do të jetë moti në pesë ditët e para të muajit shkurt.

1.02 – Në mëngjes ftohtë, vransira kalimtare.
Ditën mot i butë dhe kryesisht me diell.

2.02 – Në mëngjes ftohtë, e në vise të ulëta mundësi për mjegull. Ditën butë, me vransira dhe intervale më të gjata me diell.
3.02 – Butë, kryesisht me vransira, e gjatë ditës intervale me diell.

4.02-5.02 – Të martën butë, vransira dhe intervale me diell.

Në mbrëmje do të fryejë erë, priten reshje shiu, që më vonë do të shndërrohen në reshje bore.

Ditën e mërkurë mot i ftohtë dhe me erë, kohëpaskohe me reshje bore.

Nga Dukagjini gjatë ditës reshje të përziera shiu dhe bore.

Temperaturat minimale do të luhaten nga -2C deri +3C, e maksimalet nga 12C deri në 15C, ndërsa ditën e mërkurë minimale do të zbresin në 1C, e maksimale në 3C.

Do të fryejë erë e lehtë kryesisht nga jugperëndimi 1-3m/s. Ditën e martë dhe mërkurë do të fryejë erë mesatare dhe e fuqishme së pari nga jugperëndimi 6-25m/s, e më pas nga veriperëndimi 5-11m/s.

Shtypja atmosferike do të rritet mbi vlera normale, por me afrimin e ciklonit do të pësojë rënie të thellë nën këto vlera.//DP//

Mjekët u dhanë 2-3 muaj jetë, njihuni me bimën që shëron kan cerin

Ky është rrëfimi për një person që kishte hapur ze mrën për të folur rreth sëmundjes së tij të rëndë. Kurse, shërimi i tij u kishte dhënë shpresë njerëzve, ja dhe pse. Në vitin 2002, mjekët kishin vërejtur tum or beninj në trurin e tij, me një madhësi prej 5,5 centimetra. Mirëpo,pas operacionit, kanë kaluar vetëm dy vjet dhe tumori ishte kthyer përsëri.

Andaj, pas oper acionit të sërishëm me laser, këmba dhe dora e majtë i kishin mbetur të paralizuara. Kishte shkuar në rrezatime, por as kjo nuk i kishte ndihmuar. Tumori përsëri ishte rritur dhe ishte caktuar një operacion tjetër. Kur kishte shkuar në rehabilitim, kishte takuar një njeri, që ia kishte ndryshuar jetën.

Ai njeri kishte vuajtur nga ka nceri në veshka. Për fat të keq, oper acioni i tij kishte shkuar pa sukses, e mjekët i kishin thënë se i kanë mbetur 3-4 muaj jetë. Më pas kishte njoftuar një grua që i kishte treguar për një bimë, e cila mund ta shërojë sëmundjen e rëndë dhe si ta përgatisë ilaçin prej saj.
Për cilën bimë bëhet fjalë

Bima quhet shtogu (lat. Sambucus nigra). Prej kësaj bime mund të përgatiten shurupe, komposto dhe pekmez, lëngje, verë e uthull. Shtogu rritet nëpër fusha të hapura, përreth shtëpive, rreth kanaleve të lumit dhe fryti na përkujton boronicat. Fryti duhet të jetë i pjekur mirë për të pasur efekte shëruese. Kur t’i merrni frutat, i pastroni dhe i vendosni në kavanoz, duke radhitur një radhë fruta një radhë sheqer, derisa kavanozi të jetë mbushur plot. Kavanozin ta ruani në një vend ku ka diell. Pasi të ketë qëndruar aty dy javë, e më pas duhet ta mbyllni dhe e vendosni në frigorifer. Mund të përgatisni 2, 3 ose 4 kavanoza, por së paku duhet pasur dy të tillë për të pasur ilaç të mjaftueshëm deri në vitin tjetër.

Përdorimi:
Merrni së paku një lugë për secilin mëngjes, në lukth të zbrazët, së paku dhjetë minuta para kafjallit.

Vetitë shëruese të ilaçit

Ilaçi kishte ndihmuar ata të cilëve mjekët u kishin dhënë edhe 2-3 muaj jetë. Muajt po kalonin e personi që e kishte filluar përdorimin e ilaçit ishte ende gjallë. Rezultatet e kontrollit kishin vërtetuar se kanc eri ishte zhdukur. Shtogu është ilaç për forcimin e sistemit imun dhe shëron shumë sëmundje. Në fillim shija e këtij ilaçit nuk është aspak e këndshme, derisa të mësoheni. Sa herë ta përdorni, mbani mend që tualetin ta keni afër, sepse 30 minuta pas konsumimit duhet të shkoni në tualet.

Teksa rrjeti zien nga lajmet për ndarje, Çiljeta prezanton kunatën(FOTO)

Çiljeta dhe Albani janë padyshim një ndër çiftet më të komentuar në media, të cilët janë përfolur shpesh për një ndarje të mundshme. Mirëpo, teksa rrjeti zien nga lajmet për ndarje e ribashkime, Çiljeta i ka hutuar të gjithë me një postim të bërë së fundmi.

Ajo ka publikuar në Instastory një video me një grua të cilën e ka quajtur “kunatë” dhe ndjekësit menjëherë e kanë cilësuar si shenje që lidhja e tyre vazhdon. Megjithatë gruaja në foto është nusja e djalit të xhaxhait të këngëtares dhe jo motra e Albanit.

Sërish tër.met i fuqishëm në Durrës, flet sizmiologu shqiptar

Durrësi sërish është goditur nga një t.ërmet.

Shqipëria nuk gjen qetësi nga t.ërmeti. Mbrëmjen e sotme është regjistruar një tjetër lëkundje sizmike në fshatin Safetaj në Durrës.

IGJEUM thekson se të.rmeti i regjistruar në orën 22:05 ka qenë 4 ballë i shkallës rihter me thellësi 36 km, ndërsa lëkundjet janë ndjerë edhe në Fushë Krujë.

Lëkundjet kanë shkaktuar frikë te banorët e Durrësit dhe Fushë Krujës që nuk po gjejnë qetësi prej disa muajsh.

Em.ergjencat Civile njoftojnë se sipas komunikimit me shtabet në qarqet Durrës dhe Tiranë nuk ka dëme në njerëz apo materiale deri tani.

Ndërkohë që sizm iologu Rrapo Ormeni u shpreh për Report Tv se nuk ka vend për panik dhe frikë, pasi janë paslëkundje pas të rmetit të 26 Nëtorit.

“Tërmeti ka qenë në vijim të pasgoditjeve të tër metit të 26 nëntorit. Është me magnitudë 4 me epiqendër në fshatin Safetaj të Durrësit. Një lëkundje normale. Edhe pas tërmetit para 3 ditësh ky është shumë i vogël, por në vazhdën e atyre pasgoditjeve që po vijojnë pas t ërmetit të madh.

Shpejtësia e tyre ka ardhur duke u ulur në krahasimin me muajt e parë. Aktiviteti sizmik është i lartë, pasi në 40 vitet e fundit ka qenë i ulët” tha ai.

Tre ditë më parë u regjistrua një tjetër lëkundje e fortë 4.9 me epiqendër në Bubq.

Videoja e pazakontë që po “çm end” rrjetin, qeni “tërheq” me litar pronaren e tij

Qeni është një nga kafshët më besnike dhe më të dashura për njeriun.
Kjo kafshë shtëpiake ka treguar se është e gatshme ta mbrojë të zotin e saj nga çdo rrezik, madje edhe duke dhënë jetën për ta.
A e keni menduar ndonjëherë se si do të ishte nëse qentë dhe njerëzit do të këmbenin vendet me njëri-tjetrin?
Duket thuajse e pamundur për t’u realizuar, por një video e bërë virale në rrjet dëshmon të kundërtën.

Në videon e publikuar nga “LADbible” në Facebook, shihet një qen që bën rolin e njeriut dhe pronarja e tij në rolin e qenit.

Në përshkrimin e videos shkruhet me shaka:  Është viti 3019, qentë kanë marrë kontrollin.”

VIDEO KETU

Njoftim i rëndësishëm nga Ambasada gjermane

Ambasada Gjermane në Kosovë ka dhënë një informacion lidhur me aplikuesit kosovarë të vizave. Nga shkurti 2020 do të ketë formular të ri për vizën e Shengenit.

“Që nga 3 shkurti 2020, ju lutemi përdorni vetëm formularin e ri. Aplikimet për vizë me formën e mëparshme nuk mund të pranohen më nga kjo ditë” thuhet në njoftimin e Ambasadës Gjermane.

Ambasada në njoftim ka bashkëngjitur linkun duke treguar formën e re të aplikimit me formularin e ri.

Ndryshe, ambasada gjermane vazhdon të jetë më e frektuentuara në Kosovë në vitet e fundit duke marrë parasysh numrin e madh të kosovarëve që kanë interes për të punuar në Gjermani.//DP//

Video që po bën xhiron e rrjetit, kjo është krijesa mist.erioze detare që po i lë shikuesit të tr.on.ditur

Një video ku shfaqet një kr.ijesë mis.terioze deti është bërë virale në rrjet.

Krijesa e detit, e cila ka ngjashmëri të fr.ikshme me përbindëshin e serialit të njohur të Netflix, “Stranger Things”, i ka lënë shikuesit të tr.o.nd.itur.
Krijesa e çuditshme u kap në det nga një peshkatar, por nuk dihet me saktësi vendi se ku është zënë.

Në videon e shpërndarë në TikTok nga Nataliia Vorobok, shihet krij.esa e cila ka tre këmbë, një gojë të çuditshme, si dhe sytë që i kishte në vendin e gushës.
Shikuesit mbetën plotësisht të habitur nga krij.esa mi.sterioze, ndërsa të shumtë ishin ata të cilët e krahasuan atë me Demorgorgon nga Stranger Things.

Personi që filmon videon shfaqet po aq i hutuar sa edhe ata që e shikojnë, pasi dëgjohet duke thënë:

Çfarë dreqin, çfarë është ajo? Mami, e sheh këtë?
Ndonëse krij.esa duket sikur vjen nga një planet tjetër, ekspertët konfirmuan se ajo është nga Toka.

Disa specialistë në fondacinin bamirës “Ruajtja e Oqeanit” e identifikuan kr.ijesën e detit si një lloj peshku i rrallë, i quajtur “Elasmobranch”.

Sipas ekspertëve, krijesa është ende e pazhvilluar, ndërsa jeton në oqean.

Deri më tani shkencëtarët kanë arritur të njohin vetëm 5% e krijesave që jetojnë në oqean, dhe ka të ngjarë që të zbulojmë së shpejti edhe shumë specie të tjera të çuditshme.

Burimi: Unilad|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

VIDEO KETU